Rafał Dębski: Kamienne twarze, marmurowe serca

kamienne_twarze_4_1404283145Świat bywa niesłychanie okrutny. Zwłaszcza dla kochanków stojących po przeciwnych stronach barykady, gdy jedno z nich skrywa tajemnice, która może obalić imperium carów. Czy w takim szale wojennej pożogi znajdzie się miejsce dla miłości?

Rafał Dębski z reguły może kojarzyć się czytelnikowi z książkami fantasy, których ma najwięcej w swoim dorobku (Światło cieni, Łzy Nemezis, Czarny Pergamin, Gwiazdozbiór kata, Kiedy bóg zasypia). Pisarz nie zamyka się jednak w ramach jednego gatunku, zgłębiając różne płaszczyzny literatury. Stąd może pochwalić się opowieściami historycznymi, wojennymi, kryminałami (Labirynt von Brauna, Żelazne kamienie) czy sensacyjnymi.

Książka „Kamienne twarze, marmurowe serca” to opowieść, której akcja rozgrywa się w trudnych latach dla narodu polskiego, gdy ziemie dawnej Rzeczpospolitej znajdują się pod zaborami. Traktuje o losach polskiego zesłańca Wołłkowicza, jego odwzajemnionej miłości do córki rosyjskiego gubernatora i cenie, jaką za tą zakazaną miłość przyjdzie zapłacić wszystkim, którzy z Wołłkowyczem mieli cokolwiek wspólnego.

Pikanterii nadaje też wątek francuski, gdzie polski zesłaniec trafia, gdy udaje mu się w bardzo dziwnych okolicznościach zbiec z zesłania. W Paryżu ściera się stronnictwo Mickiewicza oraz Słowackiego a obaj poeci stanowią jakby szerokie tło do tej powieści uprawiając szermierkę słowną na salonach i starając się zwiększyć swoje wpływy umniejszając zarazem inspiracje konkurenta.

Po drodze czytelnik zetknie się z wróżkami, carskimi szpiegami, okrutnymi scenami przesłuchań, pojedynkami, ciemną stroną polityki oraz mroczną tajemnicą, która, gdy ujrzy światło dzienne może spowodować rozpad Imperium Rosyjskiego. Na drodze Wołłkowycza raz po raz piętrzą się nowe trudności, trudne zadania i wyzwania, którym wraz ze swoim dzielnym przyjacielem a dawnym gruzińskim ordynansem musi sprostać.

Dodatkowym bonusem jest osadzenie powieści w realiach Rosji oraz Paryża w doskonale odwzorowanym dziewiętnastym wieku. Ten barwny splot wydarzeń, gdzie wątki szpiegowsko-polityczne mieszają się z miłosnymi powodują, że od powieści trudno się oderwać. Jest ekscytująca, chociaż wokół same kamienne twarze i marmurowe serca. Czy polski szlachcic, zesłaniec rozpracuje mroczną tajemnicę i odnajdzie swoją miłość? Zachęcam do lektury, aby przekonać się o tym samodzielnie.


Tytuł: Kamienne twarze, marmurowe serca

Autor: Rafał Dębski

Wydawnictwo: Rebis

Stron: 296

Data wydania: 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s