Pasażerowie/Passengers 2016

684ef0befba4f712b2516c3b5389de53Życie na Ziemi spowszedniało do tego stopnia, że nic już tutaj nie jest ciekawe, czy ekscytujące. Dlatego, jeśli posiadasz odpowiednią ilość gotówki możesz wykupić sobie lot na inną planetę i tam wieść życie pełne wyzwań i przygód. I tak czyni wielu. Wszystko wydaje się niezwykle proste.

Pewna korporacja od lat ułatwia śmiałkom życie na innych planetach z powodzeniem kolonizując je i podporządkowując człowiekowi. Ot, nic wielkiego. Supernowoczesny statek kosmiczny przemierza bezkresny Kosmos, a pogrążona w hibernetycznym śnie załoga i pasażerowie spokojnie oczekują na przebudzenie tuż przed samym lądowaniem. Później dostosowują planetę do swoich potrzeb i realizują swoje marzenia.

Nad kosmicznym okrętem czuwa niezwykle zaawansowana elektronika i robotyka. Wszystko jest zautomatyzowane i perfekcyjnie dopieszczone. Nie ma miejsca na błędy czy jakiekolwiek uchybienia. Przewidziano wszystko i nad każdym jednym wyjątkiem szczegółowo się pochylono. Jednak nie do końca.

Siły natury nie są przewidywalne. Owszem, przewidziano zderzenie z deszczem meteorów, ale na pewno nie z tak dużymi fragmentami skał. Zautomatyzowany statek kosmiczny spodziewa się uderzenia. Otwiera swoje pole siłowe i spokojnie czeka na rozwój wypadków. Po minięciu przeszkody kontynuuje swój lot.

Tym razem jednak coś poszło nie tak. Następuje kilka przepięć i awarii. Z czasem ich ilość lawinowo rośnie. W wyniku jednej z nich budzi się pewien z pasażerów. Na początku wszystko wydaje mu się zupełnie prawidłowe. Do momentu, gdy zorientuje się on, że nikt więcej się nie obudził, a do celu nie zostały cztery miesiące a 98 lat. Zaczyna podejmować walkę i szukać szansy na swój ratunek i próbę zapadnięcia z powrotem w hibernetyczny sen.

Nie wszystko mu się udaje. W dodatku zaczyna doskwierać mu samotność. Przypadkiem poznaje jedną z pasażerek, pogrążoną w swojej kapsule we śnie. Z czasem wpada na szalony pomysł, aby ją obudzić i ta myśl nie daje mu spokoju. Gdy realizuje swój demoniczny plan, akcja nabiera tempa. Oboje bohaterowie od tego momentu tworzą oprawę dla filmu fantasy, borykając się ze wzlotami i upadkami ludzkiej próżności, dążeń, marzeń i realizacji celów oraz coraz liczniejszymi awariami kosmicznego okrętu.

Film amerykańskiego reżysera Mortena Tylduma jest opowieścią o losach pewnej pary ludzi rzuconej w kosmiczną otchłań i skazaną wyłącznie na siebie w dramatycznych okolicznościach. Pośród pięciu tysięcy ludzi tak naprawdę są sami i przemierzają Kosmos w znanym kierunku, wiedząc, że zanim przybędą na planetę, którą mieli skolonizować – umrą.

Widowisko kojarzy się nieodparcie z filmem Tytanic i jest jakby przełożeniem tej wersji podróży, z otchłani oceanu na czeluści Kosmosu. Supernowoczesny statek, zderzenie, para zakochanych ludzi, mnóstwo awarii. Życie, miłość i śmierć.

Czy widz odnajdzie coś więcej poza sztampowym amerykańskim kinem z jego efektami specjalnymi i klasycznym być albo nie być? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy po około stu minutach filmu, gdzie miłość, krew, pierwotne instynkty, marzenia i kosmiczna odyseja przeplata się z głębokimi przemyśleniami.

————————————————————————–

Tytuł: Pasażerowie/Passengers 2016

Reżyseria: Morten Tyldum

Gatunek: Sci-Fi/ Przygodowy

Premiera: 25 grudnia 2016 (Polska), 21 grudnia 2016 (świat)

Obsada:

Jennifer Lawrence – Aurora
Chris Pratt – Jim Preston
Laurence Fishburne – Gus Mancuso
Michael Sheen – Arthur

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s