1408 – Seans ciszy w Teatrze Ad Spectatores z koszmarem w tle


12715785_930382630344662_7700215725058607923_nTrzeciorzędny powieściopisarz, równie marnych opowiadań pewnego dnia pojawia się w położonym na odludziu hotelu, aby dokonać retrospekcji pokoju hotelowego, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach giną ludzie. Jego przeżycia mają posłużyć do napisania kolejnej książki.

Literat hołduje zasadzie, ze zanim napisze kolejne swoje dzieło z dreszczykiem, odwiedza pierwej jakieś nawiedzone miejsce, a przeżycia osobiste mają dodać wiarygodności jego książkom. Stąd wizyta w położonym w Walii na odludziu hotelu, gdzie znajduje się osławiony pokój 1408, w którym to za nocleg wielu gości zapłaciło własnym życiem.

Ekscentryczny dyrektor hotelu nie potrafi wskazać przyczyn tej postaci rzeczy dla których pokój zabija. Wie jednak, że jeśli jego gość zamieszka w nim choćby na kilka godzin, będzie zmuszony zapłacić za swą ciekawość bardzo wysoką cenę. Pisarz podejmuje wyzwanie i postanawia spędzić tam noc. Zaczyna się niezwykła noc emocji z dreszczykiem i czymś, co czai się w ciemnościach.

IMAG2394aZrealizowane w prawdziwym apartamencie w Art Hotelu we Wrocławiu przedstawienie to pomysł niezwykły. Z uwagi na inscenizację jednorazowo spektakl może obejrzeć trzydzieści osób. Wartym podkreślenia jest, że realizacja dzieła oparta została na opowiadaniu Stephena Kinga i powstała jako hołd dla pisarza. Całość stanowi doskonałe połączeniee surrealistycznego horroru w teatrze, gdzie widz znajduje się w centrum akcji, dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Zawsze się zastanawiam, czy kolejna sztuka, z którą przyjdzie mi się zmierzyć w wykonaniu aktorów Teatr Ad Spectatores będzie potrafiła jeszcze zabełtać mi w głowie do tego stopnia, że z emocji ujrzę lewitujące jednorożce. Pomysł z inscenizacją w prawdziwym hotelu i prawdziwym apartamencie to majstersztyk. Aktorzy – fantastyczni, w najdoskonalszy z możliwych taktyk potrafiący wykorzystać swoją twórczą inteligencję w tak wyjątkowy i niezwykły sposób. Czy wspominałem już, że sztuka była dobra? Kłamałem. Była znakomita. Ad Spectatores – ad maiorem gloriam!

„1408 – seans ciszy”

Reżyseria: Maciej Masztalski

Scenografia i kostiumy:Dąbrówka Huk

Obsada: Lucyna Szierok, Łukasz Chojęta, Marcin Chabowski,Maciej Masztalski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s