Dominika Słowik: Atlas Doppelganger

atlas-doppelganger-frontHistorie, które się znoszą i uzupełniają. Wizje pełne tych samych, ale nie takich samych rzeczywistości. Te klonują się i tworzą mapy. Mapy sobowtórów układają się w atlasy.  Każdy doppelganger ma swój atlas.

 Doppelganger: zjawisko amorficzne

Gdzieś w czasoprzestrzeni, na śląskim blokowisku w okolicach transformacji lat dziewięćdziesiątych, w czasach kręcenia złotych biznesów, w państwie rencistów i inwalidów, w micie postindustrialnych obiecanych wałęsowskich milionów, Polonezów i czarnych teczek, rozpoczyna się akcja książki, o której Paweł Huelle powiedział: „Od wielu lat czekaliśmy na taki debiut”.

Doppelganger: cień

To świat pełen legend, plotek, prostych, nie zawsze trafnych metafor, okraszonych dosadnymi wulgaryzmami na tle azbestowych blokowisk z przepastnymi kopalnianymi szybami i przesądami tamtych zupełnie nierzeczywistych, odrealnionych czasów.

Doppelganger: dualizm, podwójny wędrowiec

Autorka tworzy swój świat i nazywa go po swojemu. Stąd każdy w tej książce znajdzie coś innego. Jest niemały wątek o Polsce, która wtedy przechodzi diametralne zmiany i w wirze transformacji gorączkuje w różnego rodzaju hybrydach ewolucji. To także powieść o zadawaniu sobie nieustannych pytań z cyklu:, Kiedy, dlaczego, po co, w jakim celu. W dodatku odpowiedzi na te pytania nie padają, bo nie istnieją. Jednak i tak powtarzają się raz po raz, jak nakręcona w kółko katarynka. I to jest zarówno ironicznie zabawne i smutne w jednym.

Doppelganger: rozdwojona jaźń

Tu świat górnika, wilka morskiego i kreatora w jednym przeplata się z wiekowym dziadkiem i schorowanym mężem w jednej i tej samej osobie. To miejsce, gdzieś tam na Śląsku, w którym, aby ukraść rower wystarczy zaledwie przesunąć blok mieszkalny, a aby zostać bohaterem lokalnej społeczności wystarczy opowiadać przygody, które balansują na krawędzi realizmu i niecodzienności. Po drodze ocierając się o filozoficzne najogólniejsze własności bytu.

Atlas Doppelganger: byt poszukujący – więcej niż jedna książka

Kapitalny debiut i zarazem powieść, która pojawiła się w ramach pracy magisterskiej. Wspaniałe dzieło. Powieść, która stroni od ckliwości i taniego sentymentalizmu, pełna ironicznego humoru i twardej rzeczywistości ujętej w persyflażowe klamry. Atlas, który czyta się na więcej niż jednej płaszczyźnie narracyjnej.

Dominika Słowik. Urodziła się w 1988 r. w Jaworznie. Ukończyła filologię hiszpańską. Mieszkała w Hiszpanii i we Włoszech. Była wolontariuszką w Gwatemali, współorganizatorką festiwalu teatralnego i szatniarką. Mówi, że gdy nie podróżuje, ma wyrzuty sumienia. Poza tym twierdzi, że jest leniwa – nie gotuje i nie cierpi sportu. Mieszka w Krakowie. „Atlas: Doppelganger” jest jej debiutem literackim.

  Tytuł: Atlas Dopppelganger

Autor: Dominika Słowik

Wydawnictwo: Znak

Stron: 352

Premiera: 5 marca 2015

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s