Monika Kowaleczko-Szumowska: Galop ‘44

galop_44-egmont-ebook-cov „ I w tym momencie na ekranie, w samym rogu kadru pojawiło się dwóch chłopców, z których niższy miał na sobie bufiaste spodnie do kolan, a wyższy…dziwnie znajomą bluzę z napisem „CALIFORNIA BEACH GUARD. Chłopak stroił głupie miny…Wojtek wytrzeszczał z niedowierzaniem oczy. Przecież to autentyczna kronika, widział ją niejeden raz!”

Tym chłopakiem na ekranie dawnej kroniki z Powstania Warszawskiego był jego młodszy brat. Z tym, że obaj chłopcy żyli w XXI. Jak zatem tam się znalazł? Czyżby zgrabny fotomontaż? Prawda okazuje się jednak bardziej przerażająca.

Dwaj nastoletni bracia są tak różni, że w zasadzie nie łączy ich zupełnie nic poza jedną rzeczą. Otóż ich rodzice uparli się, aby chłopcy wspólnie uczyli się gry na pianinie oraz, aby oboje poznali historię Powstania Warszawskiego. Rokrocznie w tym szczególnym dniu, gdy Powstanie wybuchło, młodzieńcy z nakazu rodziców spędzają czas w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak się okaże wspólne koncertowanie być może uratuje im obu życie…podczas Powstania.

Pewnego dnia, gdy chłopcy spędzają wspólnie czas w Muzeum, młodszy zwiedzająca rekonstrukcję powstańczego kanału odkrywa tajemniczy właz. Kiedy go otwiera i wychodzi na ulicę okazuje się, że właśnie dziwnym zbiegiem okoliczności znalazł się w samym środku walk. Udaje mu się nawet wziąć udział w kręceniu krótkiej kroniki powstańczej.

Starszy brat, który siedzi w Muzeum i ogląda po raz któryś kronikę nagle z zadziwieniem na ekranie dostrzega na czarno-białej kliszy postać ubraną zupełnie współcześnie i w dodatku będącą jego bratem! Nie chcąc dać wiary temu, co widzi, sam schodzi do kanału i po chwili wynurza się na ulicy dawnej Warszawy ogarniętej walkami.

Mikołaj i Wojtek od momentu podróży w przeszłość przechodzą niesamowitą metamorfozę. Obaj poznają smak zwycięstwa i gorycz porażki. Przy okazji dowiadują się, co oznacza bohaterstwo, męstwo, czym jest walka i śmierć, prawdziwa przyjaźń oraz niespełniona miłość.

Książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej jest niezwykła. Tak samo, jak opowiedziana w niej historia. Na każdej karcie autorka zawarła wiele z przerażających wydarzeń z Powstania i doskonale wplotła w ten epizod losy dwóch nastoletnich chłopaków.

Dzięki temu, czytelnikowi przyjdzie zmierzyć się z niełatwą historią Powstania, wplecioną w losy młodzieńców, z ich rozterkami, marzeniami, wyobrażeniami o dawnych czasach i heroizmie oraz cenie, jaką tamto pokolenie musiało zapłacić za pragnienie wolności. Ta książka to wspaniała powieść dla każdego czytelnika.

Dlatego też tą wyjątkową książkę polecam wyjątkowo gorąco.

—————————————————————————–

Tytuł: Galop ‘44

Autor: Monika Kowaleczko-Szumowska

Wydawnictwo: Egmont

Stron: 317

Data wydania: 2014

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s