Mesjasz Adama Skwierczyńskiego, czyli spiskowa teoria dziejów

978-83-7942-161-9 (Kopiowanie)Władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie. Jeśli zestawić ją z niewyobrażalnymi pieniędzmi to można pokusić się wtedy o wywołanie procesu, który wpłynie na losy całego świata. W sposób niewyobrażalny.

Kiedy pewnego zimowego dnia 1928 roku dochodzi do spotkania siedmiu mężczyzn na Nowojorskim Manhattanie, świat nawet nie domyślał się, że w ciągu najbliższych lat zmieni się on niewyobrażalnie. Tym razem chodzi o sprawy mieszkańców wyznania mojżeszowego zamieszkujących Europę i o nieśmiertelność, która ma stać się udziałem wspomnianej siódemki.

Oto chemik, wydawca, finansista, urzędnik, agent oraz dwóch bankierów za namową jednego z nich w zaciszu gabinetu ustala harmonogram, którego celem jest rozprawić się z niesprawiedliwością, jaka od wieków dotyka ich naród wybrany. Dzięki swoim niewyobrażalnym wpływom, pieniądzom i układom przyjaciele mogą kształtować rzeczywistość na skalę, jaka do tej pory nikomu nawet się nie śniła. Uważają się za wybrańców- Mesjaszy.

Opętani swoją ideą pragną, aby żydowski naród wybrany, który w Europie cierpi niewyobrażalną biedę, prześladowania i żyje w skrajnej nędzy wreszcie otrząsnął się z tego stanu. Niestety nie da się tylu milionów ludzi przetransportować do USA. Stąd wychodzą oni z założenia, że jedynym rozwiązaniem będzie „pomóc” im w inny sposób.

Intryga nabiera z wolna rozpędu. Biegną lata. Do władzy w Niemczech dochodzi Adolf Hitler. Prasa rozpisuje się o nim w samych superlatywach. W Stanach Zjednoczonych mówi się o jego wybitnych dokonaniach. Amerykanie wspierają i finansują III Rzeszę. Bardziej lub mniej oficjalnie. W międzyczasie dochodzi do pierwszych prześladowań żydów. Do grabieży, gwałtów, aresztowań, pozbawienia wszelkich praw. Później do wojny ze wszelkimi jej okrucieństwami. Jak się okazuje, za każdym z tych posunięć stoją, niczym Mesjasze wspomniani już przyjaciele.

Droga do ich nieśmiertelności wiedzie przez cierpienia milionów istnień bliskich im rodaków. Niczym jeźdźcy Apokalipsy za pomocą pieniędzy i władzy zmieniają oblicze świata niosąc im śmierć a sobie status nieśmiertelnych. Fanatyzm zawładnął całkowicie ich umysłami i ciałami. Za wszelką cenę wypełniają oni swoją misję, aby stać się nieśmiertelnymi.

Powieść Adama Skwierczyńskiego jest doskonałym przykładem na to, że pieniądze, władza i fanatyzm mogą stworzyć mieszankę wybuchową na niszczycielską skalę o niewyobrażalnym stopniu. Co może wydawać się szczególnie interesujące to to, że autor dołożył wszelkich starań, aby jego dzieło nosiło znamiona doskonale udokumentowanej faktami książki. Przyznaję, że ten zabieg udał mu się doskonale i zdarzają się momenty, że trudno jest uznać książkę tylko za fikcję literacką.

Napisana lekkim piórem powieść skłania do wielu przemyśleń i refleksji. Nie brakuje w niej sensacji, dramatyzmu, nagłych zwrotów akcji i niecodziennej puenty. Zwłaszcza ta ostatnia zaskakuje czytelnika niespotykaną głębią przesłania i wyrazistością metaforyki. Warto sięgnąć samemu po książkę, aby przekonać się, że żyjemy w świecie niebezpiecznym, gdzie największym zagrożeniem dla człowieka jest on sam wraz z nieokiełznanym fanatyzmem.


Autor: Adam Skwierczyński

Tytuł: Mesjasz

Wydawnictwo: NovaeRes

Stron: 249

Data wydania: 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s