Kim tak naprawdę był Sylwester? Skąd się wzięła tradycja noworoczna

509444.3 (Kopiowanie)Jak podają źródła, Sylwester urodził się w Rzymie, prawdopodobnie za panowania papieża św. Marcelego. Jego ojcem był przypuszczalnie bliżej nam nieznany kapłan Rufin.

Istnieje przypowieść o tym, że papież św. Sylwester miał w 317 r. zamknąć w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie z przepowiednią w rocznicę śmierci świętego miał on się wydostać na wolność i zniszczyć świat. Prognozowano, że ziści się to, gdy rozpocznie się rok tysięczny. Gdy nadszedł 31 grudnia 999 r. ludzie byli przerażeni. Nie wydarzyło się jednak nic złego, więc tuż po północy wybuchła ogromna radość. Podobno to na znak tej radości obecnie świętujemy tak hucznie sylwestra i witamy Nowy Rok zabawą.

Ta historia jest niezwykła, lecz niestety całkowicie nieprawdziwa.

Sylwester – chłopiec, który został papieżem

Prawdziwa natomiast jest historia o Sylwestrze – chłopcu, który został papieżem. Jego dzieciństwo, młodość i wykształcenie to niestety tajemnica historii i nic o tym nie wiadomo. Fakty pozostają takie – w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Dioklecjana z nieznaną do tej pory wrogością odnoszono się do kościelnych świętych ksiąg, nakazując je palić razem z ich wyznawcami.  To właśnie ojciec Sylwestra – Rufin, miał przechowywać w tajemnicy Pismo Święte i książki liturgiczne, należące do Kościoła. Był to niewątpliwie niezwykły akt odwagi, bo za takie poświęcenie groziło mu spalenie razem z przechowywanymi księgami. Okrutny cesarz zmarł mniej więcej w tym samym czasie, gdy Sylwester I wstąpił na tron papieski. Tron ten objął po papieżu św. Milcjadesie w styczniu 314 roku. Zasiadał na nim bardzo długo jak na tamte czasy, bo przez 21 lat.

Koniec prześladowań chrześcijan

W roku 313 następuje przełomowa data w historii kościoła. W roku tym w Mediolanie z mocy decyzji cesarza zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego oraz cesarza wschodniej części Licyniusza wprowadzono wolność wyznania na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Chrześcijanie od tej pory bez przeszkód mogli wyznawać swoją religię. Po edykcie mediolańskim, który położył kres erze prześladowań chrześcijan w cesarstwie, Sylwester zajął się gruntowną organizacją kultu Bożego. Religia chrześcijańska stała się instrumentem polityki wewnętrznej państwa, czyli przyjęła formę cezaropapizmu. 

Sylwester miał walczyć z nadmiernym uzależnianiem Kościoła od cesarza, jednakże w dalszym ciągu był od niego niezmiernie zależny. Duchowieństwo w tym okresie zwolniono od pełnienia publicznych funkcji, poza kościelnymi. Decyzje sądów biskupich obowiązywały chrześcijan w poszczególnych okręgach, a niedzielę – jak podają źródła – uznano oficjalnie za święto państwowe. Co więcej, za czasów tego papieża powstały fundacje kościelne w Rzymie i okolicy, a także wybudowano kilka kościołów.

Konstantyn I Wielki w historii kościoła

Rola Konstantyna I Wielkiego w Kościele była niezwykle ważna. Można znaleźć informację o niezwykłej hojności cesarza Konstantyna, dzięki czemu papież Sylwester I zdołał zbudować bazylikę m.in. św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie. Ponoć to właśnie papież Sylwester I pozyskał dla chrześcijaństwa postać św. Heleny, która jako matka Konstantyna Wielkiego zasłużyła się dla Kościoła.

Mówi się również o cudownym uzdrowieniu z trądu cesarza Konstantyna I Wielkiego przez Sylwestra podczas chrztu cesarza. Jednak źródła nie dokumentują tego faktu. Faktem jest, że od momentu, w którym nawiedziła go wizja krzyża przed bitwą przy moście Mulwijskim, cesarz był zarówno fundatorem, mecenasem jak i gorliwym wyznawcą religii chrześcijańskiej. Upiększył on wiele kościołów, między innymi Bazylikę św. Piotra i św. Pawła za Murami.

Sobór w Nicei

Cesarz Konstantyn znany jest również ze zwołania soboru w Nicei w Azji Mniejszej. Wiązało się to z faktem wybuchu herezji ariańskiej. Właśnie wtedy cesarz zdecydował się na zwołanie soboru w Nicei, gdzie herezja została oficjalnie potępiona, a Ariusz, który kwestionował boskość Chrystusa, skazany został na wygnanie. Był to pierwszy Sobór Powszechny, który odbywał od 20 maja do 25 sierpnia 325 r. Ze względu m.in. na podeszły wiek, Sylwester I nie uczestniczył w nim osobiście, lecz wysłał tam w zamian 256 swoich legatów. Później na rzymskim synodzie zatwierdził uchwały tego soboru.

Ogłoszono wtedy dogmat o boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Ułożono nicejskie wyznanie wiary „Wierzę w jednego Boga”, odmawiane w liturgii mszalnej do dzisiaj. Obchodzenie świąt Wielkanocy w całym Kościele zostało też ujednolicone. Ogłoszono również wtedy 20 kanonów prawa kościelnego, które obejmowały uprawnienia jurysdykcyjne biskupów Rzymu oraz określały sposób ich wybierania.

Tradycja nocy sylwestrowej

Papież Sylwester I odszedł 31 grudnia 335 roku. Co ciekawe, Grecy obchodzą sylwestrowe święto 2 stycznia. Stąd też imię papieża Sylwestra wiąże się zarówno z tradycją nocy sylwestrowej, jak i z orderem papieskim. Ciało papieża spoczęło w Katakumbach św. Pryscylli, zaś w VII wieku wystawiono tam ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko Modeny. Sylwester stał się patronem tego miasta i tamtejszej diecezji. Jako święty jest również patronem zwierząt domowych, dlatego bywa wzywany w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok.

Dzień św. Sylwestra – jak wiemy – stanowi również ostatni dzień w roku kalendarzowym. W kościołach urządza się wtedy wieczorem specjalne nabożeństwo ku jego czci. To właśnie wtedy księża zdają wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii.

Z kolei na całym świecie ten dzień kojarzy się z zabawami sylwestrowymi, trwającymi nierzadko do białego rana.


Źródła:

http://klemens1.blox.pl/2008/12/Swiety-Sylwester-I-papiez.html
http://brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/12-31b.php3
http://www.misjonarze.rybnik.pl/index.php?name=News&file=article&sid=194
http://pl.wikipedia.org/wiki/Edykt_mediola%C5%84ski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dioklecjan
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s