Irwine Welsh: Brud, który nie daje spokoju i powoduje wieczną ekstazę

BrudKsiążka, która bawi i przeraża. Pomysłowe, wnikliwe studium osobowości ukazane w sposób arcyśmieszny i obrzydliwy. Osobliwe połączenie wędzonej ryby i lodów w smalcu z porzeczkami na słodko.

Tego typu książki nie są proste ani łatwe. Autor kultowego „Trainspotting” powraca i tym razem pisze powieść jeszcze lepszą. Arcyśmieszna komedia czarnego humoru przywodzi na myśl wysublimowany dowcip rodem z Monthy Pythona i podobnie, jak on zabija czytelnika swoim polotem.

Dawno nie czytałem tak doskonałej książki. Wybuchowa mieszanka korupcji, władzy absolutnej, która absolutnie deprawuje, czarny humor i wszelkie możliwe nadużycia omaszczona wulgaryzmami i zwrotami, od których na przemian robi się słabo i niedobrze.

Główny bohater Robertson jest państwowym funkcjonariuszem i jak można mniemać to najgorsza kreatura w dziejach edynburskiej policji. Seryjny manipulant i mistrz kłamstwa posługujący się najgorszymi technikami, aby w pełni świadomie i dla własnej korzyści popełniać jedno za drugim świństwo i czerpać z tego satysfakcję.

To osobnik, który jest wiecznym cholerykiem z manią prześladowczą. Dręczony przez problemy związane ze śledztwem i własnego pasożyta nigdy nie bierze jeńców. Jest szczery do bólu i strasznie bolesny przy próbie zaakceptowania przez czytelnika.

Jest tak wybuchowy i zdradliwy, jak granat owinięty w skórkę od pomarańczy. Z wierzchu nieskazitelny i odrażający w środku. Nie brakuje mu wnikliwej oceny sytuacji, kolegów, otoczenia. Jak również alkoholu, narkotyków i pomysłów na pułapki, które zastawia na swoich kolegów z pracy.

Zdecydowanie nie jest to książka dla czytelnika wrażliwego z poczuciem estetyki i lubującego się w literaturze, gdzie nie padają słowa uważane powszechnie za obraźliwe. Irvine Welsh nie dość, że celuje w tego typu słownictwie to doskonale potrafi się tu poruszać na tej kanwie budując powieść, która jest szaleństwem w każdej postaci.

„Mroczna, odrażająca, momentami w obrzydliwy sposób zabawna historia o nienawiści, mizantropii oraz dręczeniu wszystkiego i wszystkich dookoła”.

Seksizm, Rasizm, Perwersja, Narkotyki, Wulgaryzmy, Korupcja, Zdeprawowanie, Welsh, Brud, Polecam

 


Autor: Irvine Welsh

Tytuł: Brud

Wydawnictwo: Replika

Stron: 388

Data wydania: 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s