Inna Ukraina Marka A. Koprowskiego, czyli tu się zaczyna i kończy Europa

Inna_Ukraina_72_dpiTu zaczyna się i tu kończy Europa. Z Ukrainą ma paradoksalnie tyle wspólnego, że władze tej ostatniej drukując mapy ujmują ją jakby poza swoim terytorium. Dziwne to. Dziwne, jak Zakarpacie.

Książka w formie publicystyczno-reportażowym powstała jeszcze przed tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie. Co ciekawe nie straciła nic ze swojej świeżości. Wręcz przeciwnie. Pozwala dogłębnie zrozumieć zawirowania, które od pewnego czasu towarzyszą zachodzącym tu przemianom.

Główną tezą książki jest to, że Ukraina dopiero wtedy stanie się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej, gdy będzie przestrzegać praw mniejszości narodowych, zamieszkujących na jej terenie, a nie dążyć do państwa monoetnicznego i przymusowej asymilacji nie-Ukraińców.

Ta książka to opowieść o Podkarpackiej Rusi, która po drugiej wojnie światowej zgodnie z rozkazami Stalina chcąc nie chcą znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Dzisiaj stanowi ona obwód zakarpackiej Ukrainy. Podobno w ten oto sposób Stalin chciał ukarać Węgry, z którymi Zakarpacie związane było od wielu pokoleń, za popieranie faszystów podczas wojny.

Dzięki autorowi czytelnik poznaje bogactwo regionu, problemy terytorialne, złożoną i skomplikowaną historię, kulturę i ludzi, którzy do dzisiaj tęsknie spoglądają w stronę swoich ojczyzn np. Słowacji, Węgier, Rumunii, a nawet Polski. Teren ten zamieszkuje aż 35 narodowości, mających charakter autochtoniczny.

Koprowski celnie trafia w problemy tego regionu opisując bezwzględny proces niegdyś sowietyzacji. Zahacza też o ówczesne i dzisiejsze prześladowania mniejszości narodowych i współczesne zmagania z ukrainizacją. Pisze on o narodzie Rusinów, który tak jakby pozostaje w zawieszeniu Jednocześnie istnieje, ale tak, jakby go nie było. Nawet mapy wydawane przez Departament Integracji Zakarpackiej Obwodowej Państwowej Administracji Ukrainy ujmują ten obwód, jako zupełnie osobny region, jakby poza strukturami państwa.

Oficjalnie narodu Rusinów nie ma. Nie ma go, bo do oficjalnej narodowości w obwodzie zakarpackim przyznaje się około 10 tysięcy osób. Działacze rusińscy twierdzą, że liczba jest mocno zaniżona, a wyniki wyborów sfałszowane. Rusini boją się przyznawać do swojej narodowości, bo obawiają się represji ze strony władz. Sugerują, że gdyby nie to, to do narodowości Rusińskiej przyznawałoby się kilkaset tysięcy osób.

Dzisiaj Ukraina ma potężne problemy z mniejszościami narodowymi. Do niedawna wydawało się, że wejście do Unii Europejskiej zmusi władze do realnego, a nie tylko deklaratywnego przestrzegania praw mniejszości narodowych.

Na tą chwilę niestety mniejszości narodowe wspierane przez monumentalne mocarstwo rosyjskie upomniały się same o swoje prawa. Czy podobny los czeka Zakarpacie? Autor tego nie precyzuje. Dalszy ciąg dopisze historia.


Autor: Marek A. Koprowski

Tytuł: Inna Ukraina – tu się zaczyna i kończy Europa

Wydawnictwo: Replika

Stron: 228

Data wydania: 2014

Reklamy

One comment on “Inna Ukraina Marka A. Koprowskiego, czyli tu się zaczyna i kończy Europa

  1. Publikacja Koprowskiego dokonała dla mnie odkrycia – odkrycia tytułowej innej Ukrainy, o której właściwie nie miałam pojęcia. Ukrainy, gdzie woda czysta, powietrze krystaliczne i wszelkie warunki przyrodniczo – geograficzne takie, że można żyć szczęśliwie. A jednak jest to Ukraina, gdzie każdy z autochtonicznych narodów musi mocno walczyć o przetrwanie i to, by czuć się jak u siebie. Takie jest właśnie Zakarpacie. Zapraszam do mojej recenzji:
    http://moznaprzeczytac.pl/inna-ukraina-marek-a-koprowski/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s