Nikołaj Lilin – Syberyjskie wychowanie. Żeby przetrwać, musisz znać zasady

OLYMPUS DIGITAL CAMERANiech płaczą Ci, którzy są przeciwko nam – Jesteśmy przestępcami, ale z wychowaniem. Z zasadami. Tutaj żeby przetrwać, musisz znać zasady.

W czasach Związku Radzieckiego, w którego granicach zamieszkiwali bardzo zróżnicowani ludzie, na Syberii żyli tak zwani „dobrzy przestępcy”. Nigdy i nigdzie nie pracowali. Trudnili się gangsterką, ale na pierwszym miejscu stawiali zawsze swoje zasady, które wpajane od dziecka towarzyszyły im przez całe życie.

Aby utrudnić utrwalanie władzy sowieckiej na tych terenach trudnili się napadami na pociągi przewożące pieniądze lub na łodzie z surowcami. Ale zasady pozwalały na takie napady tylko w określonych odstępach czasu, dlatego do każdej akcji przygotowywali się bardzo pracowicie, bo gdy się ona nie udała nie mieli środków do przeżycia, aż do następnego razu. Czasem i kilka miesięcy.

Władza ludowa w końcu postanowiła ukrócić te wybryki, bo straty były zbyt duże. Rdzennych Sybiraków deportowano nad Dniestr. Tu w Naddniestrzu stworzyli oni sobie drugą ojczyznę. Zmieniło się otoczenie – zasady pozostały.

„Dobre wychowanie” to sprawa priorytetowa dla „uczciwych przestępców” z Syberii. Szacunek dla starszych, poważanie do noża, respekt do broni, nienawiść do polityków, bankierów i milicji, a także wzajemne poszanowanie siebie świadczy o tym skąd się pochodzi i jakie zasady wyznaje w życiu. Te zasady, jeśli się je przestrzega pozwalają przeżyć w tym trudnym środowisku.

Nikołaj Lilin napisał wstrząsającą książkę, od czytania której po karku przechodzą ciarki a włosy stają dęba. Autor ukazał tu wstrząsający obraz ludzi, którzy z przestępstw uczynili swoją życiową drogę. Dla których nie ma nic ważniejszego w życiu niż zasady i których przestrzeganie jest jak najgorętsza modlitwa i mantra.

Wszystko się zmienia wokół „uczciwych przestępców”. Zmienia się władza, ustrój. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą, a oni w czasach nieustannie zmieniających się wartości tkwią wierni tradycji i własnym przekonaniom.

Ukraińsko-mołdawskie pogranicze to świat zupełnie inny od tego, jaki znamy z telewizji, czy gazet. Tu liczy się brutalna siła, umiejętność posługiwania się nożem i inną bronią, przynależność do grupy i wytatuowane na ciele symbole. Ponad wszystko liczy się tradycja i zasady. Odstępstwa karane są śmiercią.

Na kartach książki przewija się wiele przemocy. Autor nie oszczędza czytelnikowi brutalnych scen z tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca na Ziemi. To świat ekscentryczny i egzotyczny. Na swój sposób niezwykle piękny dzięki temu, że w tak zapomnianym miejscu spotkać można wyjątkowych ludzi, którzy z całą mocą słów Bóg, Honor, Ojczyzna są w stanie poświęcić wszystko dla tychże idei.

Debiut Nikołaja Lilina zasługuje na wyróżnienie. Jest niezwykły. Spisany prostym językiem, czyta się szybko. Aż za szybko, bo książka pochłania i trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam zwłaszcza tym czytelnikom, którzy poszukują oparcia w wierności i tradycji ideałom we współczesnym, zupełnie zwariowanym świecie.

Do czytania zachęca: Wydawnictwo Black Publishing

 ——————————-

Autor: Nikołaj Lilin

Tytuł: Syberyjskie wychowanie

Stron: 416

Wydawnictwo: Black Publishing

Data wydania: 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s