Justin Lewis – Benedict Cumberbatch. Poznaj Sherlocka Holmesa

IMAG1217 (Kopiowanie)Wielbiciele talentu odtwórcy roli Sherlocka w serialu BBC otrzymali właśnie nie lada gratkę. Na rynku pojawiła się biografia aktora, który w ciągu kilku ostatnich lat stał się bożyszczem kobiet i nastolatek. W dodatku, jak podkreśla wydawca jest to opowieść bardzo intymna.

Benedict Cumberbatch urodził się w rodzinie zawodowych artystów teatralnych. Chociaż rodzice odradzali mu aktorstwo to już od najmłodszych lat ciągnęło go na scenę. W dodatku widział siebie w głównych rolach i już za młodu pragnął tu dominować. Ponieważ w dzieciństwie był rozrabiaką, mieszanka ta okazała się wybuchowa. W jednej z pierwszych ról, odtwarzając w jasełkach Józefa zepchnął ze sceny swoją rówieśniczkę, odtwórczynię roli Maryi i wcale się nie przejął gwałtowną reakcją widzów.

Dyrektor szkoły w podsumowaniu wyników semestralnych zaleciła, aby młody Benedict bardziej się wyciszył. Tymczasem on, jak na rozrabiakę przystało nic sobie z tych zaleceń nie robiąc doszedł do wniosku, że najlepszą zabawą dla chłopca w jego wieku jest obnażanie się przed miejscami kultu religijnego.

Później Cumberbatch kontynuował edukację w prywatnej szkole i coraz bardziej był zafascynowany teatrem. Co ciekawe otrzymywał w większości role kobiece. Jako dziesięciolatek zagrał główną rolę żeńską w Half of Sixpence, podbijając serca publiczności. Od tej pory, jak sam wspomina swoją niespożytą energię na pograniczu ADHD zdecydowanie ukierunkowuje na sztukę teatralną.

Dzięki wielu wyrzeczeniom swoich rodziców zawdzięcza on to, że mógł uczyć się w renomowanej szkole w Harrow, gdzie dyplomem jej ukończenia legitymowali się Winston Churchill, czy Lord Byron. Częściowo naukę sponsorowała jego babka, której rodzina posiadała plantację herbaty w Indiach.

W nowej szkole młodzieniec odnosi sukcesy już na pierwszym roku, ale nie za sprawą ról teatralnych, lecz w sporcie. Gdy jednak otrzymał jedną z głównych obsad o jego talencie mówi się już głośno. Sport przegrał definitywnie z pasją do teatru. W tym też okresie autorka biografii podkreśla, że nie można jeszcze precyzować jego tożsamości scenicznej. Benedict próbuje swoich sił z powodzeniem w prawie każdym przedstawieniu teatralnym, często wcielając się w role kobiece.

Jak na ironię, sam o sobie mówi, że towarzystwo płci odmiennej bardzo go onieśmielało. „-Jeśli chodzi o dziewczyny, długi czas byłem beznadziejny” – wyznaje Cumberbatch. Jednak pewne zdarzenie związane z przesłuchaniem do roli filmowej i sceną erotyczną, w której bał się wziąć udział, paradoksalnie uświadamia mu, że aktorstwo powinno być pasją na całe jego życie a nie wyłącznie hobby w czasie roku szkolnego.

Szkołę ukończył z wyróżnieniem i prawie nie zdarzało się, aby jakakolwiek sztuka była wystawiana bez jego udziału. W tym okresie przeżywa pewne swoje załamanie w karierze aktorskiej i podejmuje próby, aby zostać prawnikiem. Jednak ten epizod, a także następne, gdy podejmuje pracę w londyńskiej perfumerii oraz kiedy w Indiach uczy buddyjskich mnichów angielskiego uzmysławia mu, że jego powołaniem jest scena.

Stąd jesienią 1996 roku podejmuje w Anglii trzyletnie studia na uniwersytecie w Manchesterze i stawia pierwsze kroki w zawodowej karierze aktorskiej pod nazwiskiem Carlton, z którego to nazwiska jednak szybko rezygnuje, gdyż ten pomysł okazał się całkowicie nietrafiony. Kiedy wiosną 2001 roku wybrano go do ról w dwóch spektaklach rozpoczyna zawodową pracę na scenie teatralnej.

Od tej pory Cumberbatch szybko pnie się po szczeblach kariery biorąc udział w zadziwiających projektach, scenach i odtwarzając rolę tak skomplikowane, jak chociażby chorego na stwardnienie rozsiane boczne, genialnego naukowca, Stephena Hawkinsa. Jednak nie ma, co ukrywać, że to rola Sherlocka Holmesa okazała się punktem przełomowym w jego karierze. Po emisji pierwszego odcinka w BBC, 25 lipca 2010 roku Cumberbatch stał się sławny w ciągu jednej nocy.

Od tego momentu propozycje sypią się nieprzerwanie i to w większości z Hollywood. Stąd jego obecność w amerykańskich produkcjach, jak „Sierpień w hrabstwie Osage, Zniewolony, czy W ciemności i w roli Khana w Star Trek.

Spisana przez Justin Lewis biografia Benedicta Cumberbacha to prawdziwe źródło wiedzy na temat tego niezwykle utalentowanego aktora młodego pokolenia, która to stanowi nie lada gratkę dla wszystkich jego wielbicieli. Czyta się ją, jak lekko spisany pamiętnik, gdzie nie wolno przeoczyć ani jednego zdania, bo autorka zręcznie wplata tu różne pikantne szczegóły z życia aktora.

Ciekawie spisane fakty z życia artysty nie nużą i nie nudzą. Nie noszą także znamion skandali, chociaż biografia zawiera sporo intymnych szczegółów. Jedyne, czego – w moim odczuciu – zabrakło to ubarwienia tej fascynującej historii równie pasjonującymi zdjęciami, co pozwoliłoby na jeszcze bliższe zintegrowanie się z opisaną tu barwnie postacią aktora. Mimo tego, to doskonała pozycja dla jego fanów i nie tylko, w dodatku pięknie wydana w twardej oprawie z obwolutą. Zdecydowanie polecam, bo to jedyna taka biografia.

——————————————-

Tytuł: Benedict Cumberbatch. Biografia

Autor: Justin Lewis

Przekład: Marta Faber

Wydawnictwo: Replika

Stron: 320

Data Wydania: 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s