Snorri Kristjansson – Miecze dobrych ludzi. Debiut ostry, jak miecz

miecze_dobrych_ludziNiezwykłe połączenie legend wikingów, ich wierzeń i wojen, a także odrobina magii stanowi kapitalną mutację dla czytelnika, który pragnie odmiany od znanych i powielanych schematów. Ten debiut jest tak ostry, jak wojenny topór wikinga.

Po wielu latach podróży i podbojach waleczni rycerze północy postanawiają założyć osadę i tam za potężnymi fortyfikacjami osiąść wraz ze swoimi skarbami i rodzinami. Jednak Stenvik i jego skarby to nie lada gratka dla różnego rodzaju awanturników. Jak mówi przysłowie:, Gdy pragniesz pokoju, szykuj się do wojny. Ta zbliża się do miasta wielkimi krokami.

W międzyczasie młody szwedzki książę podróżuje po świecie wraz z swoim kuzynem. Ich zadaniem jest odwiedzić pewną liczbę miast i wypełnić powierzone przez starszyznę zadanie. Kresem podróży ma być Stenvik, położony w zimnym, surowym rejonie w zachodniej Norwegii. Misja wydaje się szybką i niezagrożoną. Jeszcze nie wiedzą, wysiadając z łodzi, jak bardzo jest to niebezpieczne miejsce i jak szybko wpadną obaj w kłopoty. W tle pojawia się wątek miłosny, co komplikuje sprawy i okazać się może zgubne dla obu podróżnych.

Na horyzoncie tymczasem gromadzą się czarne okręty. Jest ich już tak wiele, że obrońcy zaczynają poważnie wątpić w swoje możliwości obronne. W lasach pojawiają się hordy dzikich napastników, którzy napadają, rabują i z zimną krwią zabijają każdego, kto próbuje się do miasta dostać lub z niego wydostać. Stenvik jeszcze nie wie, że będzie musiał stawić czoła poważnej inwazji oraz pradawnej magii, a to już nie będzie takie proste.

Tymczasem młody król Olaf Tryggvason właśnie siłą nawraca w swoich włościach poddanych na wiarę w Białego Chrystusa, odrzucając pradawnych Bogów i mit o Walhalli. Z mijanych miasteczek i wiosek zabiera najsilniejszych mieszkańców siłą wcielając ich do swojej armii. Jego celem jest także Stenvik, gdzie zamierza raz na zawsze wyplenić gusła i zabobony i siłą narzucić nową wiarę. W niepamięć odejść ma Thor, Loki, Freja. Zastąpi ich Biały Chrystus.

Tymczasem pod murami Stenviku stanęli najbardziej okrutni wikingowie, szykując się do ataku. Wspomagani magią, krwiożerczymi berserkami oraz leśnymi hordami uderzają na miasto. Miecze i dwuręczne topory szatkują ciała wrogów. Zmyślne pułapki okrutnie kaleczą napastników. Twardzi obrońcy nie zamierzają się poddać. Ale jest ich zbyt mało. O wiele za mało. Ulicami miasta płynie strumień krwi…

Czy król Olaf zdąży z pomocą i wspomoże Stenvik w tych złych czasach. Jak potoczą się losy dwójki bohaterów, gdy odkryją, że wrogowie nie znajdują się tylko za murami miasta. Czy miłość w tak niepewnych czasach przetrwa. Czy ktokolwiek ze Stenviku będzie cieszył się następnym wschodem słońca, gdy okrutni najeźdźcy za punkt honoru, bez względu na straty postanawiają zdobyć miasto?

W tej opowieści o wikingach akcja toczy się szybko. Krew leje się potokami i czasem nie wiadomo już, kto wróg, a kto przyjaciel. Czarne żagle łopoczą na wietrze osnute magicznym powiewem zjawy z innych światów wspomagającej atakujących. Bohaterowie, zdrajcy, bitwy, starcia, zdrady i mit o Walhalli przeplatający się z nową wiarą.

 Nie wiadomo, kto zwycięży – w obliczu miecza i topora wszyscy są równi. Pierwszy tom sagi o Walhalli właśnie rozpoczął swoją czytelniczą wędrówkę.

 Książkę poleca:  Wydawnictwo Rebis

———————————————-

Autor: Snorri Kristjansson

Tytuł: Miecze dobrych ludzi

Pierwszy tom „Sagi o Walhalli”

Wydawnictwo: Rebis

Stron: 350

Data wydania: sierpień 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s