Wojciech Jagielski: Dobre miejsce do umierania

28bc647a4eNa ruinach postsowieckich swoje nowe państwa budują Czeczeni, Gruzini, Azerowie, Ormianie i inni. Wszyscy gotowi chwycić za broń, gdy z jakiegoś powodu odczuwają, że ich interesy mogłyby zostać zagrożone. I chwytają. Na kartach reporterskiej książki krwawo rysują się linie frontu.

Wojciech Jagielski tym razem zabiera nas na Kaukaz i Zakaukazie, gdzie w czasach postsowieckich z dnia na dzień powstają nowe państwa. Zmieniają się układy, kierunki interesów, rodzą się zrywy nacjonalistyczne i giną ludzie. To właśnie o nich jest ta książka. O ludziach i życiu w tak skomplikowanych czasach.

Reportaż doskonały…

…z zawartą na kartach książki nutą ogromnego bólu, cierpienia i nostalgii. Bólu, bo życie tu jest bardzo ciężkie, cierpienia nie brakuje a wciąż z nostalgią wspomina się zwierzchnictwo Moskwy i jej opiekuńcze skrzydła. Wędrujemy wraz z autorem po tych nowo powstałych krajach, po mętnie zarysowanych granicach, bardziej przypominających linie, ale frontu niż wytyczone przez słupy graniczne. Z fotograficzną dokładnością składającą się na kunszt Jagielskiego przemierzamy zrujnowane tereny i zniszczone miasta.

Korespondent przybliża nam mentalność tych narodów, wplata też biografię takich postaci, jak Zwiad Gamsachurdia, czy Edward Szewardnadze, ale co najważniejsze nie brakuje tu rozmów ze zwykłymi mieszkańcami tych krain. Co ciekawe w tym przekazie Jagielski nie demonizuje jednego a gloryfikuje drugiego przywódcę. Opisuje ich tak, jak widzą ich zwykli ludzie.

Nie jest łatwo…

…opisać rzetelnie i bezstronnie tak skomplikowane sprawy i jasno nakreślić sytuację wśród takiego gąszczu i gmatwaniny narastających z dnia na dzień spraw, które dzieją się z taką siłą, gwałtownością i szybkością. Ponieważ Jagielski pisze świetnie, lekko i wymownie, bez niepotrzebnego wdawania się w retorykę książkę czyta się doskonale.

Ale też dzięki tak niezwykłemu i prostemu w przekazie reportażowi czytelnik poznaje historię tego zakątka świata, który chyba dla większości z nas jest zupełnie nieznany. Tematyka jest trudna, sprawy zawiłe, ludzie bezwzględni i nie rzadko okrutni.

Książka jest…

…znakomita. To solidny reportaż o małym, ale jakże zróżnicowanym kulturowo zakątku świata, jakim jest Kaukaz i Zakaukazie. To pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych tamtymi rejonami, czy też przemianami dokonującymi się na terenach byłego Związku Radzieckiego, ale też i dla tych, którym nie są obce losy zwykłych ludzi i ich codziennego życia. Nie sposób przejść obojętnie obok tak doskonałej lektury, chociaż polecam ją tylko czytelnikowi o mocnych nerwach i umiarkowanej wrażliwości.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak: http://www.znak.com.pl/

Tytuł: Dobre miejsce do umierania

Autor: Wojciech Jagielski

Wydawnictwo Znak

Data wydania: 7 października 2013

Liczba stron: 344

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s