Don Winslow. Savages: Ponad bezprawiem zaprasza do świata dzikich

SAV (Kopiowanie)Po czym poznać świetną książkę? Niektórzy twierdzą, że po jej zakończeniu. Nie w przypadku „Savages”. Tą książkę poznajemy po jej początku. Pierwszy rozdział to zaledwie dwa słowa, ale od razu zachęcają do zagłębienia się w lekturę.

Autor opowiada historię dwóch młodych mężczyzn i kobiety, uwikłanych w produkcję i sprzedaż narkotyków produkowanych w dość sprytny sposób. Hodowla ”najlepszej trawy w mieście” przekłada się na fakt, że w bardzo krótkim czasie tych dwóch pierwszych staje się wielce bogatymi obywatelami południowej Kalifornii. Wraz z dziewczyną z zamożnego domu stanowią nieodłączną trójkę. Ben i Chon kochają Ofelię ponad życie. Ona odpłaca im tym samym. Dosłownie. Króluje, więc dzika miłość, dziki seks, dzika zabawa i sielskie życie ponad prawem. Spółka B&Ch kwitnie w najlepsze.

Ben i Chon to dwoje przyjaciół o tak różnych charakterach, jak woda i ogień. Ben spełnia się, jako filantrop, często wyjeżdża do krajów trzeciego świata, gdzie buduje studnie i szpitale. Nie cierpi broni i przemocy, jest genialnym finansistą i na tym skupia swoją uwagę. Chon to żołnierz zawodowy, elita SEAL’sów, uwielbia broń i często wyjeżdża do Iraku, Afganistanu, czy w inne strony świata, gdzie trwają niepokoje. Z jednej z takich akcji przywozi specjalne nasiona marihuany, co początkuje ich fascynację przemysłem narkotykowym. Ofelia, czyli po prostu „O” kocha zakupy, dobre narkotyki i seks. A ponieważ nie jest pewna, którego z chłopaków kocha bardziej wybiera obu. Wszyscy w trójkę stanowią dobraną parę na życie i śmierć. Do czasu.

Niestety idylla nie trwa wiecznie. Komplikacje rozpoczynają się z chwilą, gdy potężny kartel narkotykowy zamierza rozszerzyć w walce o byt swoje terytorium i na prawach wyłączności sterować intratnym biznesem spółki B&Ch. Na dowód tego, że to nie żarty mężczyźni otrzymują nagranie, na którym wyraźnie widać, co staje się z ludźmi, którzy nie chcą się podporządkować. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że tacy ludzie tracą głowy. Niewykluczone, że za pomocą ostrego narzędzia.

Szefowa gangu Elena stosując okrutny szantaż za wszelką cenę próbuje przejąć ten intratny narkotykowy biznes. Mężczyźni nie chcą się podporządkować. To powoduje, że kartel, jako zakładnika bierze Ofelię. Dopiero teraz okazuje się, że obaj przyjaciele muszą stanąć przed bardzo dla całej trójki trudnym wyborem. Jedno jest pewne, należy odzyskać Ofelię. Do czego przyjaciele są w stanie się posunąć, aby ją odzyskać? O tym właśnie miedzy innymi jest ta książka.

Dzięki oryginalnej formie i niewybrednemu językowi książkę czyta się w błyskawicznym tempie. To coś takiego, jakby usiąść w fotelu, zapomnieć o istniejącym świecie i rozkoszować się niezwykłą rzeczywistością, którą stworzył autor. Gangsterski temat, być może wulgarność oraz odważna treść spowodowały, że pochylił się nad nią Oliver Stone i postanowił przenieść na duży ekran.

W sumie to wcale nie dziwi. „Savages” Winslowa budzi emocje i potężnie działa na wyobraźnię. Należy jednak podkreślić, że to nie powieść familijna, bo nawet narracja jest tu pozbawiona subtelności. Zdecydowanie ta pozycja jest przeznaczona dla osób dorosłych, gdyż odważna treść oraz sceny przemocy, opisane wulgarnym językiem pozbawione jakiejkolwiek wrażliwości nie powinny podsycać wyobraźni młodocianych.

Savages jest świetnym i niekonwencjonalnym produktem pisarskim Dona Winslowa. Ta sensacyjna powieść zaskoczyć może czytelnika niesamowitym stylem pisania i sposobem przekazania tego czytelnikowi. Zaskakuje też fabułą, która od samego początku aż do ostatniej strony wciąga tak, że nie można się od powieści oderwać. „Wasze silne strony to jednocześnie źródła waszej słabości” napisał Don Winslow i miał rację, gdy obiecywałem sobie po raz kolejny, że przed spaniem przeczytam jeszcze tylko jedną kartkę. Miłość do dobrej książki zwyciężyła kosztem snu. Warto było. „Savages” to powieść niezwykła. Jest, jak czarowanie zwykłej rzeczywistości. Jak pan to zrobił, panie Winslow!?

  Książkę można zakupić w Wydawnictwie ZNAK: http://www.znak.com.pl

Tytuł: Savages: Ponad prawem

Autor: Don Winslow

Wydawnictwo Znak

Ilość stron: 315

Rok wydania: 2012

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s