Jürgen Roth: Europa mafii. Szokujące fakty i wszechobecny terroryzm

91XDlBgZTjL._SL1500_Śmieci w Neapolu, rumuńskie szwalnie, kurs franka w Polsce, niemiecki biznes paliwowy i grecki kryzys. Czy w dzisiejszym świecie możliwe jest, aby przestępczość zorganizowana za pomocą przekupnych polityków i podstawionych firm określała strategiczne cele biznesowe?

Jürgen Roth należy do najbardziej znanych dziennikarzy śledczych i nie ma żadnych wątpliwości-mafia weszła już dawno na salony. W swojej książce „Europa mafii”, definiuje najpoważniejsze zagrożenia ze strony przestępczości zorganizowanej, z jakimi przyszło zmierzyć się współczesnym Niemcom. W swoim dziele zapoznaje czytelnika z różnymi odmianami mafii, za najpotężniejszą z nich uważając w niemieckich landach ‘ndranghetę – mafię kalabryjską.

Według dziennikarza organizacja ta prężnie działa w Niemczech od lat 70-tych XX wieku. Prawdziwy jej rozkwit nastąpić miał po upadku muru berlińskiego, gdy tzw. kasjerzy mafii inwestowali we wszystko, co w tym okresie można było we wschodnich Niemczech nabyć. Jak podaje pisarz dzięki tej operacji „wyprano” nawet do 200 mld dolarów. Kwota ta wydaje się ogromna, ale, jak stwierdza autor – mafia to nie ludzie w brudnym podkoszulku i ze strzelbą w ręce, to osoby, które odebrały bardzo dobre wykształcenie i cieszą się uznaniem społecznym.

Ci, którzy się nie podporządkowują giną, jak między innymi ofiary zbiorowego mordu w 2007 r. w niemieckim Duisburgu, gdzie sześciu młodych ludzi podziurawiono kilkudziesięcioma kulami, lub też, co praktykuje się coraz częściej, takie osoby alienuje się ze swojego środowiska, niszcząc je, preparując dowody i doprowadzając do ruiny. Co ciekawe, jak zauważa autor ciężko jest wykryć sprawców, a co dopiero posadzić ich na ławie oskarżonych.

Autor szacuje, że mafia to dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa, z łącznymi obrotami w samych Niemczech na poziomie 100 mld euro rocznie. Dowodzi on, że sama tylko ‘ndrangheta inwestuje w duże pakiety akcji na giełdzie we Frankfurcie. „-Mafii nie można już traktować, jako regionalnego zjawiska kryminalnego, lecz trzeba dostrzec fakt, że zaczyna ona wyrastać na siłę, która jest w stanie określać politykę w Europie”-pisze dziennikarz.

Niezwykłą siłę stanowią także gangi wywodzące się z dawnego Związku Radzieckiego. Zwłaszcza: sołncewski, izmaiłowski i tambowski, które z reguły nie sięgają po przemoc fizyczną, lecz używają narzędzi biznesu, aby powiększać swe wpływy. Zmuszone do przemocy, stosują ją bezwzględnie i z całym okrucieństwem. Mafia ta według autora zdobywa liczne wpływy w sektorach paliwowym oraz energetycznym. Grupa rosyjska nie ogranicza się do terenów Niemiec. Według pisarza działa z powodzeniem w całej Europie, z mocnym nastawieniem na kraje nowo wstępujące do UE. Jürgen Roth dowodzi, że mafiosi z Rosji otoczeni są opieką Kremla i w swoim kraju żyją i są traktowani, jak celebryci. Stąd wysnuwa wniosek, że ci najbardziej wpływowi oprócz rynków finansowych umocowani są mocno w świecie polityki. Rosjanie, jak dowodzi pisarz świetnie wpasowali się w niemiecką gospodarkę, a to za sprawą dawnych funkcjonariuszy komunistycznej nomenklatury z byłego NRD.

Książka „Europa mafii” stanowi niezwykłe źródło wiedzy o skomplikowanych strukturach mafijnych, gdzie autor swoje wywody uzupełnia o rozmowy z włoskimi mafiosami i policjantami, z prokuratorami i ekspertami finansowymi, zdobywając wgląd w najnowsze ustalenia śledztw w dziedzinie przestępczości gospodarczej i zorganizowanej. Pisarz podkreśla w swoim dziele, że nie ma obecnie żadnego kraju, gdzie mafia nie byłaby obecna. Według niego, Niemcy zajmują szczególną pozycję. Tu krzyżować się mają szlaki nielegalnego przepływu pieniędzy, towarów i ludzi a wszystkie wymienione w książce organizacje przestępcze posiadają swoje bazy.

Książka, chociaż niełatwa stanowi bestseller w zakresie kwestii przestępczości zorganizowanej. Autor ukazuje problem walki z tym zagadnieniem oraz to, jak bardzo jego zdaniem demokracja europejska chyli się ku upadkowi na rzecz wszechobecnych organizacji przestępczych. To pozycja godna uwagi, ponieważ jest chyba jedną z niewielu tak intrygujących i jeśli wierzyć autorowi prawdziwych książek o działaniach wszechobecnej mafii.

Europa mafii

Jurgen Roth

Wydawnictwo: Wektory

Oprawa: miękka

Ilość stron: 226

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s