Tadeusz Zubiński: Generał Franco – Biografia niepoprawna politycznie

9ae13dc76eWojował, intrygował, polował, modlił się, bogacił, kolekcjonował tytuły, drwił ze swoich ministrów, miał naturę dusigrosza, zapalony wędkarz i bezwzględny dyktator. Kim był Francisco Franco Behamonde, znany, jako Franco, krwawy kat hiszpańskiej Republiki.

Chociaż może wydawać się to dziwne w nawiązaniu do tytułu, książka Tadeusza Zubińskiego nie jest klasyczną biografią generała Franco, który sprawował rządy w Hiszpanii w latach 1936 aż do swojej śmierci w roku 1975. Autor, co prawda szeroko opowiada o tym kontrowersyjnym polityku, ale czytelnikowi przyjdzie się raczej zmierzyć z opowieścią o dramacie Hiszpanii uwikłanej w wojnę domową w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Ta wojna miała i nadal ma olbrzymi wpływ na dzisiejszą historyczną pamięć Hiszpanów. 

Dlatego też w tej pozycji pełno jest danych statystycznych, liczb, zestawień, dat oraz nazwisk, co może nielubującego się w historii czytelnika raczej zniechęcić do zapoznania się szerzej z tą pozycją. Ponadto Zubiński nie szczędzi opisów o niewyobrażalnych zbrodniach dokonywanych na księżach i zakonnicach przez republikanów oraz o nie mniej nieludzkich obrazach przemocy ze strony rebeliantów podczas trwającej w latach 1936-1939 wojnie domowej. Sam autor  książki przedstawia  różne statystyki dotyczące ofiar tej wojny, co z jednej strony wnosi wiele, ale i może nużyć czytelnika. Dla pełnego obrazu ówczesnej rzeczywistości wydaje się to jednak niezbędne.

Ta książka stanowi niełatwe studium tamtego okresu. Czytamy w niej, że Hiszpania stanowiła wtedy swoisty poligon doświadczalny dla ścierających się ze sobą dwóch europejskich totalitaryzmów. Sowieci wspierali wojnę za hiszpańskie złoto, Niemcy udzielali wsparcia na kredyt. Autor dotarł do źródeł, które mówią o liczbie 2000 radzieckich doradców wspierających republikanów. W sprawie uczestniczyli także włoscy żołnierze z elitarnych jednostek. Niemiecki lotniczy Legion Condor poprzez aktywny udział w walkach i testowanie w warunkach bojowych dostarczonego uzbrojenia nabywał doświadczenia, które zostało później wykorzystane podczas II wojny światowej.

W licznych Międzynarodowych Brygadach wspomniano również w książce o walczących po stronie komunistyczno-anarchistycznej republiki około 5200 obywateli polskich. Nosiła numer XII, a jej patronem był Jarosław Dąbrowski. W grudniu 1936 roku władze polskie pozbawiły obywatelstwa tych Polaków, którzy przyłączyli się do wojny po stronie republikańskiej, walcząc w brygadach międzynarodowych. W hiszpańskiej wojnie znalazł się nawet jeden Amerykanin oraz kilkudziesięciu Irlandczyków i Francuzów.

W późniejszym okresie, w tym powojennym Zubiński szczegółowo opisuje mechanizmy, które doprowadziły do tak długoletniej dyktatury, mówi o słabościach tego przywódcy, podkreśla jego mocne strony, szeroko rozpisuje się o jego polityce zagranicznej a nawet wspomina o tym, dlaczego Hiszpania nie chciała wspomagać amerykanów w wojnie w Wietnamie. Jest też rozdział poświęcony Franco, a sprawie Polskiej. Osobne rozdziały poświęcono wewnętrznym rozterkom Hiszpanii, jej imperialnym zapędom, powstaniu organizacji terrorystycznych spod znaku ETA oraz na samym już końcu bardzo szczegółowemu opisowi śmierci generała Franco. W podsumowaniu książki autor pisze o tym, jakie znaczenia ma dla dzisiejszych Hiszpanów Franco i jego długoletnie rządy.

Sam generał Franco został ujęty w książce nie tylko, jako zwycięzca nad komunizmem, ale Zubiński przedstawił go, jako postać niejednoznaczną. Z jednej strony to sojusznik Mussoliniego i Hitlera, krwawy kat Republiki, zawistnik, intrygant, człowiek uwielbiający luksus i przepych, w dodatku kabotyn o piskliwym głosie. Na dodatek pełen kompleksów na tle swojego niskiego wzrostu. Z drugiej strony jednak to człowiek odważny, wierny mąż, niezwykle religijny, interesujący malarz, doskonały polityk i wielki patriota, który potrafił, jako jeden z nielicznych zadrwić z Hitlera. Książka Tadeusza Zubińskiego opowiada właśnie o tym, jaki był naprawdę Franco, który, jako dyktator potrafił zmienić zarówno siebie samego, jak i swoją ukochaną Hiszpanię.

Do dzisiaj kulisy hiszpańskiej wojny domowej, jak i sama postać generała Franco, ciągle wzbudzają kontrowersje. Czytelnik za pomocą tej szczególnej publikacji sam dokonuje wyboru, czy postrzega generała, jako mordercę wielu osób, czy też, jako człowieka, który nie miał innego wyboru niż konieczność obrony swojego narodu nawet za tak wysoką cenę.

Książka Tadeusza Zubińskiego to pozycja dość trudna i adresowana raczej do wybranej grupy odbiorców. Dla pasjonatów historii będzie stanowić nie lada gratkę, bo wydaje się nietuzinkowa. To prawdopodobnie jedna z pierwszych biografii Franco traktujących temat w takim ujęciu i chyba pierwsza, gdzie autor docieka w tak szczegółowy sposób, kim naprawdę był Franco.

Tadeusz Zubiński

Generał Franco. Biografia niepoprawna politycznie

Ilość stron: 432

Wydawnictwo: Fronda

Styczeń 2014

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s