David Irving – Po nich przyszedł potop. Bestseller ukazujący kulisy słynnej operacji

po-nich-przyszedl-potop.1929694.2 (Kopiowanie)W czasach II wojny światowej, gdy Trzecia Rzesza zdawała się niepodzielnie panować w całej Europie na deskach kreślarskich genialnego inżyniera Barnesa Willisa zaczął kiełkować pomysł stworzenia niezwykłego wynalazku, bomby rotacyjnej. Dzięki niej losy wojny miały się odmienić.

 W roku 1943 w maju dziewiętnaście brytyjskich bombowców RAFu Lancaster z Dywizjonu 617 wystartowało do jednej z najbardziej niebezpiecznych i szaleńczych misji. Ich celem były niemieckie zapory wodne w Zagłębiu Ruhry. Tamy te miały wielkie znaczenie strategiczne, ponieważ dostarczały energię elektryczną zakładom zbrojeniowym. Ich zniszczenie mogło spowodować, że zarówno energia, jak i transport w tamtym regionie zamarłby na wiele miesięcy. To w oczywisty sposób przypieczętować miało upadek Trzeciej Rzeszy.

Niestety nalot nie był możliwy przy użyciu znanych wtedy bomb. Jedyną możliwością okazała się tzw. bomba rotacyjna, która po zrzuceniu odbijała się od wody, przeskakując przez przeszkody i eksplodując po dotarciu do ścian zapory. Jeszcze na miesiąc przed planowaną akcją nie było żadnej pewności, że ona zadziała.

Książka Davida Irvinga, współczesnego historyka brytyjskiego opowiada o tych właśnie wydarzeniach. Dzięki niemu poznajemy zarówno genialnego inżyniera lotniczego Barnesa Wallisa, twórcy niektórych bombowców RAFu, jak też czytelnik zapoznaje się z oficjalnymi dokumentami brytyjskimi i niemieckimi z tamtego okresu. Autor jest także jedynym dziennikarzem, który dotarł do tych dokumentów oraz do prywatnych zapisków Wallisa, udostępnionych mu na prawach wyłączności.

Ta historia mówi także o tym, jak angielski inżynier, który borykał się z nieprzychylnością i brakiem przekonania u swoich zwierzchników, wymyślił, skonstruował i urzeczywistnił bombę skaczącą, która odbijając się od wody i skacząc po jej toni miała dokładnie trafić w zaporę wodną i eksplodować dziewięć metrów poniżej poziomu wody.

Operacja nie cieszyła się uznaniem dopóki nie zainteresował się nią sam Winston Churchill. Wtedy też otrzymała ona kryptonim „Chastine” i stała się jedną z najbardziej tajnych operacji militarnych tamtego okresu. W jej powodzenie zaangażowano ogromne środki, sztab ludzi i dziewiętnaście samolotów bombowych.

Jeszcze na kilka miesięcy przed planowaną akcją bomba była jedynie makietą. Przed inżynierami stanęło potężne wyzwanie. W ściany zapory można było skutecznie uderzyć jedynie wtedy, gdy samolot leciał z określoną prędkością na założonej wysokości i tylko wtedy, gdy w tamach znajdowało się tyle wody, że sięgała ona aż do ich szczytów. Jedynym okresem okazał się maj. Zanim jednak do wyprawy doszło autor opisuje wiele perypetii i zdarzeń, które doprowadziły do powstania tak śmiałego planu.

Wreszcie w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku kilkanaście bombowców podrywa się do niewiarygodnej misji, lecąc tak nisko, że kilka samolotów rozbija się o przewody wysokiego napięcia. Pozostali atakują wyznaczone cele. Bomby rotacyjne, skacząc po wodzie zmierzają do wyznaczonych im celów. Okazuje się, że wynik bombardowania jest bardzo różny.

Treść książki stanowi opis całej akcji, geneza jej powstania oraz skutki, jakie kampania ta przyniosła. Zwieńczona sukcesem, okupiona stratą ośmiu samolotów, stała się dla Brytyjczyków niezwykle ważna i podbudowała ich morale w tych ciężkich czasach. Całość książki uzupełniają fotografie, przypisy oraz rozmowy z lotnikami, którzy w latach 70 tych udzielali autorowi informacji.

Czy jednak rozmiar zniszczeń faktycznie przyśpieszył zakończenie wojny i czy udało się Brytyjczykom dzięki temu wynalazkowi zaskoczyć i osłabić Niemców? Aby się o tym przekonać należy sięgnąć po tą lekturę, bo to cenne źródło historyczne dla wszystkich miłośników i pasjonatów niezwykłych wydarzeń mających miejsce podczas II wojny światowej.

Autor: David Irving

Tytuł: Po nich przyszedł potop

Stron: 132

Data wydania: 2013-11-05

Wydawnictwo: Zona Zero

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s