Kryptonim Garbo. Najskuteczniejszy podwójny agent drugiej wojny światowej

pol_pl_Kryptonim-Garbo-659_1 (Kopiowanie)Hiszpan Juan Pujol Garcia w trakcie II wojny światowej był podwójnym szpiegiem.  Za pomocą dwudziestu czterech agentów wprowadzał w błąd niemieckie służby wywiadowcze. Cała sztuka polegała na tym, że ci agenci istnieli jedynie w jego wyobraźni.

 Jeden z najlepszych podwójnych agentów II wojny, a wielu sądzi, że wszechczasów, Juan Pujol Garcia pochodził z Hiszpanii. Urodził się w Barcelonie w 1912 roku. Miał czworo rodzeństwa oraz charyzmatyczną matkę, która odznaczała się niezwykłą dyscypliną i rygorystyczną postawą wobec życia. Miał także ojca, gdzie Pujol wspomina, że powinien poświęcić mu osobny rozdział, człowieka z zasadami, którego charakter ukształtowały codzienne zmagania, aby zarobić na utrzymanie. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i nawykowi oszczędzania jego ojciec założył niewielką fabrykę, która stała się z biegiem czasu jedną z największych w Barcelonie. Młody Juan wychowywał się w rodzinie z tradycjami, nauczono go, aby nie wspierać ani lewicy, ani prawicy a nade wszystko, aby starać się nie wdawać w żadne spory, służąc przy tym swojemu krajowi ze wszystkich sił.

 Stąd w dorosłym już życiu, jak mówi Pujol, chociaż nigdy nie żywił żadnej urazy do Niemców wartości wpojone przez ojca zmusiły go do walki przeciwko tyranii i uciskowi. W trakcie wojny agent znany Niemcom, jako Arabel a aliantom, jako Garbo zbudował siatkę dwudziestu czterech agentów, którzy nigdy nie istnieli w realnym życiu. Jego meldunki były tak cenne zarówno dla niemieckiej Abwehry, jak i brytyjskiego rządu, że obie strony nadały mu jedne z najwyższych odznaczeń wojennych za zasługi w walce z wrogiem. Dzięki niemu alianci uniknęli wielu strat i jego działalność podwójnego agenta przyczyniła się z pewnością do szybszego zakończenia wojny.

 Przez wiele lat po wojnie prawdziwa tożsamość Garbo trzymana była w wielkiej tajemnicy. Gdy wydawało się, że go rozszyfrowano w latach sześćdziesiątych okazało się, że podwójny agent już nie żyje. Jednak dziennikarski upór Nigela Westa doprowadził do odkrycia, że agent sam upozorował swoją śmierć i nadal żyje w Ameryce Południowej. Wreszcie w 1984 roku West dotarł do Juana Pujola Garcii, a ten zgodził się na ujawnienie swojej tożsamości i na wspólną publikację.

 W wyniku tego powstaje książka niezwykła. Niektóre rozdziały napisał sam Pujol. Te wertuje się lekko i przyjemnie. Czytamy o jego życiu, wartościach, pracy dla wywiadów i o tym, co w życiu udało mu się osiągnąć. Inne stworzył dziennikarz, Nigel West. Te opatrzone są materiałami wywiadowczymi, historycznymi faktami, nazwami, kryptonimami i nazwiskami zaangażowanych osób. Tutaj czytelnik może poczuć się lekko znużony, zwłaszcza, gdy nie jest miłośnikiem historii.

 Książkę polecam wszystkim zwolennikom historii, ale nie tylko im. Również i tym, których fascynuje wojskowy wywiad i praca agentów, zwłaszcza działających na dwa fronty oraz wszystkim czytelnikom, którzy chcieliby się zapoznać z życiorysem niezwykłego człowieka, żyjącego w bardzo niespokojnych czasach. Bez niego druga wojna światowa mogła się potoczyć zupełnie inaczej.

 Kryptonim Garbo. Najskuteczniejszy podwójny agent drugiej wojny światowej

Juan Pujol Garcia, Nigel West

Wydawnictwo RM

Rok wydania: 2013
Ilość stron: 240

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s