Dorota Sumińska – Historie, które napisało życie

DSC01382a (Kopiowanie)Wydawnictwo Literackie zgotowało fanom Doroty Sumińskiej nie lada niespodziankę. I nie tylko im, bo to książka, dla tych czytelników, którzy cenią sobie ludzką czułość i miłość do zwierząt.

 „Historie, które napisało życie” to zbiór dziewiętnastu dość krótkich opowiadań traktujących przede wszystkim o ludzkich losach ze zwierzętami w tle. To nie dziwi, bo Dorota Sumińska oprócz tego, że doskonale pisze jest także doświadczonym weterynarzem. Jak twierdzi autorka ta książka to ponad pół wieku zbiorów różnorakich scen z przeszłości, które jak ziarenka fasoli kiełkują i wyrastają bardzo powoli wijąc się poplątanym pnączem. Dlatego wszystkie te historie tworzą barwną strukturę skomplikowanych niejednokrotnie sytuacji. Są także mozaiką wydarzeń i retrospekcją otaczającego ludzi świata.  W dodatku w każde opowiadanie wplecione są także losy jakiegoś zwierzęcia. Znajdziemy tu kozy, konie, koty, psy i oczywiście w tym wszystkim jest też miejsce na zgrabnie wpleciony morał.

Wśród tych opowieści czytelnik prześledzi losy chłopca, wychowanka domu dziecka, w dorosłym życiu kryminalisty, dla którego najwspanialszym przeżyciem z dzieciństwa był kot, do którego mógł się przytulić. Poznamy nieśmiałą Zosię, która postanowiła zapisać się do klubu spadochronowego. Piotra, jego domek w Bieszczadach i niecodziennego gościa w postaci wilka, ale także ujrzymy losy despotycznego ordynatora, który pewnego dnia odkrywa w sobie empatię do psa. Jest tu także wzruszająca historia dziewczynki ze Sri Lanki i zabawna, prześmieszna historia o wymarzonych wakacjach. Są tu opowieści, które bawią, wzruszają i takie, które smucą. Tak, jak w codziennym życiu.

Miłość, przyjaźń, nadzieja, wiara i szczęście. O tym wszystkim przeczytamy w książce Doroty Sumińskiej – Historie, które napisało życie. I w każdej z nich spotkamy zwierzaka, drugiego bohatera tych opowiadań. Bo według autorki, czym byłyby te wszystkie przymioty, wplecione w ludzkie historie gdyby nie towarzyszyły im zwierzęta. Gorąco polecam.

Tytuł: Historie, które napisało życie

Autor: Sumińska Dorota

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Okładka: miękka

Ilość stron: 192

Data premiery: 2013-11-06

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s