„Śmierć Zachodu” – Patrick J. Buchanan. Nadchodzi koniec naszej cywilizacji

smierc_zachodu_pat_buchananDla Patricka Buchanana sprawa jest oczywista: cywilizacja Zachodu zmierza ku wymarciu. XXI wiek będzie już ostatnim dla naszej cywilizacji, bo czeka nas kryzys demograficzny, którego nie przetrwamy.

Autor przedstawiając taką tezę nie poprzestaje tylko na jej sformułowaniu. Przedstawia argumenty świadczące o tym, że wiek XXI jest już początkiem końca Zachodu. Za tymi argumentami przemawiają dane statystyczne i królowa nauk – matematyka.

Statystyczny Europejczyk dzisiaj ma 50 lat. Pod koniec stulecia średnia będzie jeszcze wyższa. W związku z ciągłym starzeniem się zachodniego społeczeństwa cała nadzieja na to, że nadal będzie utrzymywany system emerytalny i wypłacane będą z niego jakiekolwiek świadczenia jest tylko w przybyszach z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Za emigrantami nadciągną też ich przyzwyczajenia, kultura, wiara. Nam pozostanie tylko dostosować się do nowych warunków. Świat Zachodu zakończy się nie rewolucyjnie, czy w wyniku wojen, ale zostanie on ewolucyjnie połknięty przez fale emigrantów wraz z ich kulturą i obyczajami.

Autor zatem pyta: Skąd bierze się obecny kryzys demograficzny?

Pisarz wskazuje na cały ich szereg. Główna przyczyna to brak macierzyństwa w pogoni za wartościami, które wcale nie są aż takie ważne. Dla współczesnego Europejczyka dzieci nie są już gwarantem przyszłości. Teraz przyszłość gwarantuje emerytura państwowa. Buchanan takiego stanu rzeczy upatruje również paradoksalnie w seksualnej rewolucji. Chociaż ludzie uprawiają ze sobą seks, to jednak nie z myślą o prokreacji, ale wyznają dziwne zasady bezpiecznego seksu bez zobowiązań. Powszechna jest antykoncepcja, aborcja oraz propagowanie homoseksualizmu na rzecz odejścia od tradycyjnego modelu małżeństwa i rodziny.

Większość zachodnich nacji już przerabiała wojnę o homoseksualizm, która teraz zaczyna toczyć się w naszym kraju. W Polsce ta wojna kulturowa dopiero wkracza na szerszą arenę społeczną. Zachód wojnę przegrał. Można mniemać, że skoro nasz naród stosuje strategię naśladownictwa czeka nas podobny los. Podobnych zagadnień w książce jest sporo, jak chociażby obecność chrześcijańskich symboli w miejscach publicznych.

Ta książka jest dość trudna w odbiorze. To nie jest opowieść o dobrym świecie znanym nam z medialnej papki. Lektura nie nastraja optymistycznie, nie jest miła i przyjemna, a najbardziej bolesne w niej jest to, że zawarte tu tezy są niezwykle prawdziwe.

W samym zakończeniu pojawia się jednak nadzieja, że sytuacja, w jakiej się znajdujemy wcale nie musi się skończyć upadkiem zachodniej cywilizacji. Wszystko zależy od nas samych, czy nadal będziemy obojętni na to, co się dzieje wokół nas, czy też zaczniemy wykorzystywać naszą wiedzę i możliwości działania na polu zarówno społecznym, jak i politycznym.

Książka Buchanana jest warta polecenia. Chociażby dlatego, że autor pisze o wielu sprawach, o których z racji tego, że są niewygodne, nikt inny nie pisze. Ta książka to odgłosy przyszłości. Naszej przyszłości.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Śmierć Zachodu” Patrick J. Buchanan

Stron: 309

Wydawnictwo Wektory

Wrocław, 2006

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s