„Piasek” – Piotr Nesterowicz. Gdy pustynia staje się bóstwem

Piasek_Piotr-Nesterowicz,images_big,27,978-83-7722-619-3„Piasek” to świetnie napisana powieść fantasy, z zapadającymi w pamięć bohaterami, bogata w intrygi, klimatyczna – tak w krótkiej recenzji do jej przeczytania zachęca Jakub Winiarski – naczelny „Nowej Fantastyki”. Czy powieść może zadowolić fanów tego gatunku? Mam mieszane uczucia.

Nad Starym Miastem rządy przejmuje nowy Alidarh, Został nim Ras Tażyr. Niestety, nie jest mu łatwo, bo ludzie w mieście są przekonani, że to przez Pałac i wspierający go Zakon pustynia wzmogła swoją działalność. Szalona Mutaharika coraz śmielej poczyna sobie w okolicy i mieście zagarniając więcej ludzkich istnień.

Na drodze pustyni stają wybrańcy Żyjący z Piasku. Wśród nich prym wiedzie Sachrach, który jako jedyny potrafi wyczuwać jej nastroje i może przebywać na pustyni nawet kilka tygodni. To spory wyczyn, bo inni ludzie nie potrafią przeżyć kilku godzin. Pustynia zabiera ich jak swoją zdobycz. Poluje wciąż na ludzi i morduje ich w swoim szale.

W Starym Mieście znajdują się także wysłannicy Zakonu, czyli Wiążący Piasek. Ci ludzie szkoleni są do zatrzymywania potoków piasku, gdy ten z całym impetem, podstępnie wdziera się do miasta. Często starają się ocalić innych przed pustynią i nierzadko giną pod nienasyconą w zabijaniu Mutahariką.

Wraz z Alihdarhem do miasta przybywa dziewczyna o imieniu Malaika. Ras Tażyr jest jej wujem. Pewnego razu okazuje się, że potrafi ona zatrzymać pustynię skuteczniej niż wielu Wiążących Piasek razem wziętych. Skąd posiada te zdolności – to pozostaje tajemnicą. Jej los splata się z losem Szachracha.

W mieście rozprzestrzenia się nowa religia, której liderzy twierdzą, że pustynia jest Bogiem i musi pochłonąć mieszkańców, aby ci przenieśli się do Arkadii. Pewnego razu dokonują oni sabotażu wysadzając jedną z bram chroniącą miasto przed pustynią. Mutaharika wlewa się jak lawa. W mieście wybucha panika.

Ludzie rozpoczynają nierówną walkę z wszędobylskim piaskiem. Z jednej strony Mutaharika, a naprzeciw jej Malaika oraz Wiążący Piasek. Siły są nierówne. Niestety, Nowe Miasto nie udziela pomocy Alidarhowi i ludziom w Starym Mieście próbującym powstrzymać żywioł. Wszystkim grozi zagłada. Czy uda im się wyrwać ze szponów pustyni?

Autor miał bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Piotr Nestorowicz na kartach powieści zaciekawia, tworzy bogaty klimat, wplata intrygi, niesie miłość i śmierć. Świetnie balansuje emocjami, tworzy akcję, stara się zadowolić czytelnika akcją i przygodą.

Jednak w tej powieści fantasy brakuje mi głębszej historii, drugiego dna, jakiegoś przesłania i nie pomaga nawet utożsamianie pustyni do mitycznej Nemezis. Żywioł piasku jest genialnym pomysłem, ale jego potencjał rozmywa się na poszczególnych stronach powieści. Wątek miłosny rozczarowuje a czytelnik nie utożsamia się z głównymi bohaterami. Miałem wręcz przeświadczenie, że kibicuje pustyni.

Zaskakujące zwroty akcji są łatwe do przewidzenia, jak również nie jest trudno przewidzieć samo zakończenie. Mutaharika – pustynia traktowana jako bóstwo i piasek oraz niebezpieczny żywioł to trochę za mało na powieść fantasy.

Gdzieś po drodze odniosłem wrażenie, że powieść to trochę zbyt mało fantastyki, a autor jakby nawiązuje w książce do naszej, być może polskiej rzeczywistości. Twórca woluminu kładzie duży nacisk na ukazanie sytuacji, gdzie osoby sprawujące władzę pełne są ignorancji i zwykłego zadufania w sobie. W swojej wymyślonej na własne potrzeby sile upatrują zwycięstwa i dzięki nielogicznemu, pokrętnemu rozumowaniu, doprowadzają do tragedii.

Ogólnie powieść czyta się przyjemnie, ale miłośnicy gatunku mogą poczuć się trochę rozczarowani. Mnie brakowało elementów typowych dla tego gatunku. Dlatego książkę rekomenduję tylko tym czytelnikom, którzy chcą poznać inny rodzaj fantastyki.

„Piasek” Piotr Nestorowicz

Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 273

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s