Operacja Talos-Bogusław Wołoszański

operacja_talos-woloszanski-ebook-covAutor znany jest z programów telewizyjnych. Jego „Sensacje XX wieku” swego czasu przyciągały wielu fanów przed telewizory. Być może, dlatego, że ten człowiek potrafi opowiedzieć nawet błahą historię z niesamowitą pasją i dociekliwością.

Nie inaczej jest też z tą powieścią. „Talos” to książka oparta na prawdopodobnych wydarzeniach, ale na takich, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogły wydarzyć się podczas II wojny światowej. Jest wieczór. Oficer SS ze straży niezwykle tajnego bloku w obozie w Dachau za chwilę wsiądzie do taksówki, aby spotkać się z pewnym człowiekiem. Ten ma mu przekazać wskazówki i pieniądze. Niestety nigdy na to spotkanie nie dotrze.

Ginie pod kołami ciężarówki. Śmierć oczywiście upozorowano a SS-man ginie z rąk służb niemieckiego wywiadu. Czy za całą sprawą kryć może się sam Heinrich Himmler? Szefowie polskiego wywiadu w Warszawie są zgodni, że wpadli na trop czegoś niezwykle ważnego. Do akcji posyłają osobliwego, ale najlepszego z najlepszych – Michała Sosnowitza. Jak karty w grze układają się pewne zdarzenia, ludzie, fakty.

W tej stawce udział również biorą szefowie wywiadu brytyjskiego – Stewart Menzies oraz niemieckiego Heinrich Himmler. Gra staje się coraz bardziej niebezpieczna a dotyczy tajemniczego, niemieckiego projektu Talos. Chodzi o stworzenie bezwolnej maszyny do zabijania w skórze prawdziwego człowieka. Wszystko wskazuje na to, że Talos istniał naprawdę. Wołoszański z sobie znaną precyzją opisuje kolejne wątki.

Autor to prawdziwy mistrz budowania napięcia. Intryga zawiązana jest niekonwencjonalnie i enigmatycznie, a zagadka pozostaje nierozwiązana do ostatniego rozdziału. Czytelnik nie zawiedzie się, jeśli oczekuje dobrej i mocnej literatury. Trochę może nużyć poboczność wątków. Wiele spraw, co chwilę rozpoczyna się od nowa, pojawia się sporo nazwisk i cała masa szczegółów. Wołoszański jest tak drobiazgowy w opisach, że na stronie 109 powieści sam się pogubił.

Agentka wsiada we Wrocławiu do tramwaju linii 10, aby wysiąść pół strony dalej z autobusu. Jednak tego typu pomyłkę należy autorowi wybaczyć. Powieść jest świetnie wydana, w twardej okładce na porządnym papierze i oczywiście czyta się ją z niezwykłą przyjemnością. Gorąco polecam.

Autor: Bogusław Wołoszański

Tytuł: Operacja Talos

Wydawnictwo: Wołoszański

Data wydania: 2005

Kategoria: Literatura piękna

Liczba stron: 324

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/operacja_talosboguslaw_woloszanski_recenzja_272383.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s