„Jak zostaje się Bogiem” Sławomir Sadowski. Opowieść o człowieku, który został Bogiem

514f102f4adc2_630Kim był mężczyzna zwany Jezusem z Nazaretu, zanim z człowieka stał się prorokiem, następnie Mesjaszem, aby w końcu zostać Bogiem? Czy wersja teologiczna od wieków propagowana przez kościół opiera się na historycznej prawdzie?

Żyjemy w czasach dostępu do wiedzy i informacji. Nie ma problemu, aby na każdy interesujący czytelnika temat znaleźć wiele informacji we wszechobecnym Internecie. Jednak, o ile informacji jest wiele o tyle ich jakość czasami pozostawia wiele do życzenia. W trudnych czasach dla kościoła katolickiego borykającego się z problemami swojego funkcjonowania coraz trudniej przekazywać wiernym prawdy o boskości Jezusa, gdy wydaje się, że większość znanych nam zapisków nie wytrzymuje historycznych przekazów.

Większość z nas wychowana w duchu kościelnego katolicyzmu zna historię narodzin w stajence, opowieść o pasterzach, trzech królach, ucieczce do Egiptu oraz okrutnym Herodzie. Znamy też opowieści o wskrzeszeniu Łazarza, wjeździe do Jerozolimy na osiołku, cudownym rozmnożeniu chleba i zamianę wody w wino. Ojcowie Kościoła doskonale wiedzieli, co czynią, gdy ogłosili, że wersja ewangelii wprowadzona na Soborze w Nicei jest jedyną prawdziwą i za odstępstwa od niej należy karać śmiercią.

Niemniej pewne jest dzisiaj, że Jezus z Nazaretu Bogiem został dopiero w roku 325 na tymże soborze w Nicei, a o jego boskości zdecydowało nie jego życie, ale nauki, które miał głosić. Nie urodził się w roku zerowym, nie poczęto go również w stajence. Ze znanych nam dzisiaj przekazów historycznych wynika, że prawdopodobnie nawet nie urodził się w Betlejem. Czy nie jesteśmy, jako chrześcijanie ciekawi, kim był Jezus, który z człowieka, poprzez proroka, Mesjasza został w końcu Bogiem? Jeśli tak to ta książka jest właśnie napisana z tą myślą.

W książce Sadowskiego szukamy idealnego obrazu Syna Bożego, człowieka, który dzisiaj czczony jest na ołtarzach i w imieniu, którego przelano niewyobrażalną ilość krwi i łez. Ta książka to nie tylko szczegółowa retrospekcja życia Jezusa zwanego Mesjaszem, to także próba wyjaśnienia, jak na przestrzeni wieków, za pomocą sprzecznych czasami zapisków być może źle odczytano niektóre z dzisiaj znanych i wpajanych nam faktów.

Sadowski na łamach tego woluminu próbuje zmierzyć się z wieloma zagadnieniami. Niewątpliwie oddaje szacunek synowi Józefa i Marii, ale oddając sprawiedliwość historycznym faktom stara się przedstawić wiele treści, które dla wychowanego w duchu nauki kościoła katolickiego mogą okazać się niezwykle szokujące.

Należy podkreślić, że książka Sadowskiego nie ma na celu odwodzenia czytelnika od wiary w boskość Jezusa. Idea Boga kochającego ludzi w tamtych czasach, gdy człowiek mierzył się z Bogami złymi, mściwymi i okrutnymi była genialna. To powoduje, że nieskończenie dobry, miłosierny, kochający i ofiarujący wieczne życie Mesjasz jawił się, jak światło w tunelu. Stąd religia biedaków i niewolników stała się w ciągu stuleci dominującą na całym świecie.

I trwa do dzisiaj. Jednak aktualnie zastanawiamy się nad tym, czy prawdą jest, że Jezus był prawdziwym Bogiem, czy też jego idea była tak doskonała, że poczyniono z niego Boga.

Autor na łamach książki oddaje szacunek Jezusowi z Nazaretu, bardzo nieprzeciętnemu człowiekowi o niesamowitej osobowości, ale stara się też wykazać, że opierając się tylko na naukach kościoła pochodzących z Ewangelii, które są oparte na wielu sprzecznościach, różnorodnościach i fantazjach pisarzy nie mamy pełnego obrazu naszej wiary.

Książka Sadowskiego jest właśnie próbą poszukiwania prawdy o tym, czy żyjący dwa tysiące lat temu człowiek był pierwowzorem dla stworzenia idealnego obrazu Syna Bożego, zanim stał się Bogiem wyniesionym i czczonym na ołtarzach do dzisiaj.

Czy teza mówiąca o tym, że Jezus był Bogiem jest prawdziwa? Jeśli uda się to bezsprzecznie udowodnić będzie to nadzieją dla wszystkich wierzących, również i dla mnie. Gorąco polecam.

Wydawnictwo: Novae Res

(Interia360)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s