„Gomorra” Roberto Saviano, czasem lepiej o mafii wiedzieć mniej

gomorra-b-iext3869169Przyznam się że zanim w moje ręce wpadła ta książka nie miałem pojęcia o istnieniu kamorry. Mgliste pojęcie o mafii i owszem, ale tej opartej na „Ojcu Chrzestnym” Copolli. Okazuje się, że kamorra to nie mafia, to ogromny system.

Po wydaniu w 2006 roku tej pozycji, „Gomorra” przyniosła autorowi ogromny sukces literacki. Liczył on raczej na niewielkie zainteresowanie, a wydano ją w setkach tysięcy egzemplarzy i przełożono na kilkanaście języków. Jednak sława przyniosła nie tylko rozgłos, ale i niebezpieczeństwo. 27-letni autor Robert Saviano musiał oddać się pod opiekę władz i wyjechać z Neapolu.

Kamorra nie mogła puścić w niepamięć takiej zniewagi, jaką jest ta książka. A dla mafii neapolitańskiej inwigilacja i opisanie sposobów działania to potwarz. Kamorra neapolitańska to jednak nie tylko Neapol. To nawet nie Włochy. Jak dowodzi pisarz w ostatnich latach mafia niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. W tej książce Saviano w sposób niezwykle precyzyjny opisuje wszystkie nowe mechanizmy wedle których działa odmłodzona kamorra.

Mafijne sposoby na prowadzenie działalności w obecnych czasach są nie tylko przerażające. To biznes dobrze przemyślany i świetnie zarządzany. Kamorra wkraczając w dany obszar stara się go przejąć, zmonopolizować, podporządkować tylko sobie. W swoich działaniach są perfekcyjni i bezwzględni. Trzeba mieć świadomość, że, gdy w Neapolu pije się kawę w restauracji, która należy do kamorry, to dodane do niej mleko pochodzi z fabryki należącej do mafii.

Kelner, który ja podaje nosi mafijne ciuchy i używa kosmetyków sprowadzanych przez mafię. Saviano pisze także o powiązaniach mafijnych na całym świecie. Prowadzenie interesów odbywa się tak dyskretnie, że niewiele osób wie, że coś takiego jak kamorra istnieje. Wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach obecne są nawet w Polsce.

W książce autor pisze, że włoscy karabinierzy przechwycili ciężarówkę z bronią, która pochodziła z magazynów spod Krakowa. Kamorra to system, władza, pieniądze. To vendetta, wojna między klanami, świat killerów i dealerów. Mafia sycylijska i inne grupy przestępcze na tle kamorry neapolitańskiej wydają się w po przeczytaniu tej książki niewinną zabawą. Ta pozycja to nie tylko reportaż. To wyprawa po świecie tak złym, że strachem jest już samo o nim myślenie. Czytelnik ma przed sobą niesamowitą analizę socjologiczną i przekrój całego mafijnego i nie tylko społeczeństwa. Całość okraszona jest przez autora elementami osobistego dziennika. „Gomorra” Roberta Saviano jest niezwykła. Gorąco polecam.

Roberto Saviano Gomorra

tłumaczenie: Alina Pawłowska – Zampino
tytuł oryginału: Gomorra
wydawnictwo: Czytelnik
data wydania: listopad 2008 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-07-03179-8
liczba stron: 344

str. 344

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/8222gomorra8221_roberto_saviano_czasem_lepiej_o_mafii_wiedziec_mniej_259723.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s