Głos wiedzy. Miguel Ruiz. Co to znaczy być szczęśliwym?

274605_1372249555_1198_dPrzyznaję, że do przeczytania tej książki skusił mnie wpis pod tytułem. Droga do wewnętrznego spokoju. Zabrzmiało dobrze, bo kto z nas nie szuka spokoju, równowagi psychicznej i kto nie zastanawiał się kiedyś, jak osiągnąć spokój ducha.

Pisarz swoje dzieciństwo i młodość spędził wśród uzdrowicieli z Meksyku. Rodzice chcieli, aby ich syn kontynuował tradycję rodzinną i zajmował się medycyną naturalną. Ten jednak stwierdził, że mistycyzm należy podeprzeć wiedzą fachową stąd ukończył studia medyczne i został chirurgiem. Gdy uległ poważnemu wypadkowi zmienił nastawienie i z powrotem wrócił do medycyny naturalnej.

W tej długiej drodze do zdobycia wewnętrznej równowagi i osiągnięcia wewnętrznego spokoju pomógł mu pewien szaman. Tą wiedzą i swoimi spostrzeżeniami autor dzieli się na łamach bardzo udanego poradnika. „Głos Wiedzy” Don Miguela Ruiza o tym właśnie mówi, jak przywrócić spokój ducha i odnaleźć szczęście. W dodatku autor powołuje się na wiedzę starożytnych Tolteków, podkreślając, że stosując się do rad zawartych tutaj można osiągnąć równowagę w małżeństwie, szczęściu czy miłości.

O ile oczywiście chcesz. Bo nic nie jest proste, chociaż prostym się wydaje. „ Zachowaj czystość słowa. Nie bierz nic do siebie. Nic nie zakładaj. Staraj się zawsze, najlepiej jak potrafisz.” Czy zastanawiając się głębiej nad tymi słowami nie przychodzi nam na myśl, że dość trudno jest realizować te postanowienia na co dzień? Zakładamy przecież, że jesteśmy tylko ludźmi pełnymi słabości i w ten oto sposób nie podróżujemy drogą do wewnętrznego spokoju o której wspomina poradnik.

Bardzo dobrym pomysłem wydaje się podzielenie książki na rozdziały, gdzie w podsumowaniu na zakończenie otrzymujemy tzw. kwestie do rozważenia. Autor zadaje tu czasem pytania, a czasem twierdzenia do czytelnika, który w oparciu o przeczytaną właśnie część i w odniesieniu do swojego życia może dokonać przemyśleń. Kiedy wprowadzasz postanowienie szacunku do samego siebie, wiele krzywdzących osądów Twojej osoby zniknie, podobnie, jak wiele aktów samoodrzucenia.

Następnie możesz pozwolić, aby głos mówił, ale jakość tego dialogu będzie już znacznie lepsza. Okaże się, że potrafisz się uśmiechać i bawić, nawet kiedy jesteś sam. Kapitalną wydaje się przypowieść o historii Adama i Ewy opowiedzianej z innej perspektywy. Samo porównanie węża do Księcia Kłamstwa i jabłoni do Drzewa Wiedzy nie jest niczym nowym. Dopiero interpretacja Raju i wydarzeń, które tam się rozegrały oraz zawarta konkluzja jest niesamowicie zaskakująca dla czytelnika.

Ta pozycja jest dla tych, którzy zadają sobie pytania o to, czy bycie szczęśliwym oznacza może materialny dobrobyt, czy zupełnie coś innego. To książka skierowana do czytelników, którzy pragną zaakceptować siebie i dążyć do integracji ze środowiskiem w którym żyją, mieszkają, kochają. Wyjątkowość poradnika tworzą rady oparte na starożytnej mądrości Tolteków. Po publikację warto sięgnąć, aby obudzić emocję, przywrócić najpiękniejsze chwile ze swojego życia. Warto zagłębić się w ten podręcznik, aby nauczyć się kontrolować emocje zarówno wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi i także wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i przepracowani.

Ot takie cztery prawdy, które wymienia autor, niby banalne a jakże trudne do zrealizowania. Zachęcam gorąco do przeczytania tej dość krótkiej książeczki. Chociaż czasem wymaga ona głębszej refleksji, gdy autor wplata filozoficzne przemyślenia, ale za to uważne przeczytanie poradnika doskonale nakierować może czytelnika na właściwy tor i pozytywne myślenie. To przecież bardzo istotne w naszym życiu, jak umiejętnie wydobyć szczęście tkwiące głęboko w każdym z nas i w jak poprawnie zmierzać drogą wewnętrznego spokoju nie okłamując samych siebie.

Autor: Don Miguel Ruiz

Wydawca: Helion

Rok wydania: 2012

stron: 198

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/glos_wiedzy_miguel_ruiz_co_to_znaczy_byc_szczesliwym_recenzja_274605.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s