„Bracia Sisters” Patryk DeWitt. Co można znaleźć, gdy szuka się złota?

75854-bracia-sisters-patrick-dewitt-1Co można znaleźć, gdy szuka się złota? Co można złożyć w hołdzie życiu, gdy stawką jest właśnie ono? Czym jest człowieczeństwo, gdy te pytania wkłada się w usta dwóch psychopatów, którzy mieszając komizm z absurdem próbują na nie odpowiedzieć? By to zrozumieć koniecznie trzeba powieść przeczytać.

Książka Patricka DeWitta to czarny western. Ale na tym nie koniec. To ten typ barwy, pochodzący z samej otchłani tego odcienia z tych jego najbardziej zwęglonych, kruczoczarnych, smolistych barw. W dodatku zmieszany ze szczyptą hebanowego humoru, a’la Monty Python spleciony w uścisku z Alfredem Hitchcockiem i przedstawiony w konwencji kina Tarantino.

„Bracia Sisters” – przewrotność nazwisk to z pewnością zamiar celowy, bo wszystko w tej opowieści jest niezwykle przewrotne. Najwyższa wartość dla każdego człowieka, jego życie tu jest ukazane jako ulotna i mało istotna kosztowność. Liczy się niewiele warty honor, duma i złoto, które dla wielu staje się wykładnikiem ich dobrobytu, chociaż w drodze do jego zdobycia wielu oddaje swe życie.

Dawno nie zanurzyłem się w taką głębię absurdu, komedii, ironii, męskiego świata, brutalnych scen i świata pełnego poszukiwaczy wszelkiego nonsensu, jak w książce DeWitta. Myliłby się jednak ten, który czytając tę powieść ma nadzieję na to, że jej meritum to wyłącznie opowieść o twardzielach ich przygodach i szukaniu złota.

Pomiędzy absurdem, czarną komedią, brutalnością skrywa się drugie dno. Bracia Sisters nie szukają pieniędzy, sławy, przygód, czy bohaterskich czynów. Szukają podświadomie po omacku, na chybił trafił szlaku do człowieczeństwa. Czytelnik irracjonalnie również podąża tą drogą, przewracając kartę za kartą starając się dostrzec klucz, który zaprowadzi i jego do zgłębienia tajemnicy (non)sensu życia. Śledzi dzieje braci Sisters, podąża za losami wiecznie płaczącego mężczyzny, nurtuje go historia konia bez oka, czy chłopaka, który obrywa ciągle po głowie a nawet bobrów, które wolą umrzeć niż opuścić swoje domy. I to wszystko wydaje się takie w powieści niezwykle ważne, a nagle staje takie ulotne… jak życie.

Ta powieść wymaga refleksji, spojrzenia z dystansu i pewnych głębszych przemyśleń. Chociaż zabawna, zabawną nie jest, chociaż mówiąca o poszukiwaczach, nie szuka się tu złota, wprawdzie wydaje się płytka i brutalna, jednak niesie głębokie przesłanie i powoduje, że jeśli dążysz do czegoś w swoim życiu z pewnością po jej przeczytaniu zatrzymasz się, chociaż na chwilę, aby zastanowić się nad sensem swojego życia i tym, co dla Ciebie ważne jest dzisiaj. Jutro stanowić może niewiele wartą historię.

________________________________________________________________________

Autor/Tytuł: Patrick DeWitt: Bracia Sisters,

Wydawnictwo/ Liczba stron: Wydawnictwo Czarne, str. 336.

(Interia360)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s