Arkadij i Borys Strugaccy – S.T.A.L.K.E.R. Piknik na skraju drogi

Arkadij-i-Borys-Strugaccy---Piknik-na-skraju-drogi 211714,1Każdy, kto sobie ceni książki fantastyczno-naukowe z pewnością słyszał o braciach Strugackich. To na ich powieściach wychowały się już pokolenia miłośników fantasy. Można, by rzec, że Strugaccy to klasyka tego gatunku. Wraz z autorami do klasyki przeszedł i S.T.A.L.K.E.R.

Rosyjscy bracia zadziwiali i nadal zadziwiają sprawiając, że czytelnik długo jeszcze po przeczytaniu pozostaje w strefie przygód bohaterów książek.

Nie inaczej jest i w powieści S.T.A.L.K.E.R. Piknik na skraju drogi.

Pewnego razu na Ziemi wylądowali Obcy. Pojawili się nagle i tak samo nagle zniknęli. Nikt z ludzi w sumie nie wie, kim lub też, czym oni byli. Po ich wizycie pozostało jednak coś, co przyprawia o dreszcz już na samą myśl. Tym czymś są nazwane przez ludzi tzw. Strefy.

Tajemnicze i mroczne Strefy

W Strefie przedmioty nigdy się nie starzeją, nic nie rdzewieje i nie rozpada się. W Strefie z pozoru wszystko toczy się w najlepszym porządku. Wszystko za wyjątkiem życia. Tu nic nie jest normalne i zwyczajne. W Strefie na wszystkie stworzenia żyjące czyha wiele pułapek, które doczekały się swoich nazw, jak „wyżymaczka”, „łysica” czy „czarci pudding”. Z reguły pułapki nie są widoczne lub często nie sprawiają wrażenia groźnych. Jednak dla wielu ludzi, którzy pragnęli zgłębić jej tajemnicę były ostatnim, co w życiu ujrzeli. O szczęściu mówią ci, którzy potwornie okaleczeni przeżyli.

S.T.A.L.K.E.R – przemytnik z wyboru

Strefy otoczono i postawiono posterunki. Do wewnątrz wchodzić mogły tylko specjalnie wyznaczone zespoły ludzi. Uczono się na własnych błędach. Za wejście i wyniesienie przedmiotów pozostawionych przez Obcych płacono specjalne premię. Tak narodzili się Stalkerzy. Ale ci nie sprzedawali wyniesionych towarów Instytutom Badawczym, Stalkerzy byli osobami trudniącymi się przemytem z tzw. Strefy niezwykłych przedmiotów.

W Strefie tego typu przedmiotów o nieznanych właściwościach było bardzo dużo, ale często znajdowały się w rejonach niezwykle niebezpiecznych. Na czarnym rynku za te przedmioty płacono ogromne kwoty. Główny bohater, Red „Rudy” Shoehart były pracownik Międzynarodowego Instytutu Cywilizacji Pozaziemskich jest jednym z najlepszych Stalkerów. Obok Ścierwnika Barbridge, Okularnik i kilku innych stanowią elitę tego zawodu. Działają w zamkniętej społeczności, na granicy prawa i oczywiście ukrywają swoje zdobycze przed Instytutem, sprzedając wszystko tym, którzy dysponują duża gotówką.

Pieniądze za przedmioty, ale nie ma nic za darmo

Stalkerzy zwykle mają wiele do zaoferowania. Wyniesiony ze Strefy „pustak”, „owak”, „spinacz”, „świerzb” osiągał na ogół wysoką cenę. Na tyle wysoką, ze mogli oni prowadzić bardzo bogate i dostatnie zycie. Jednak jest i druga strona medalu. Za pobyt w strefie przyjdzie im słono zapłacić. Dzieci ze związku kobiety ze Stalkerem rodzą się zupełnie inne niż ludzie. Zmutowane, pokryte futrem, z oczami pozbawionymi białek, tylko na początku przypominają ludzi. Później, zapominając ludzkiej mowy przekształcają się z wolna w coś dziwnego bardziej przypominając wyglądem stworki. Red „Rudy” Shoehart boleśnie się o tym fakcie przekonał, jako pierwszy.

Jednak najważniejsza wśród Stalkerów była opowieść o „złotej kuli”, która miała spełniać wszystkie marzenia. Bez względu na niebezpieczeństwa jej szukają wszyscy. I wydaje się, że z powodzeniem.

Czy Obcy przybysze nie chcieli kontaktu?

Najbardziej jednak fascynuje, ale i przeraża fakt, że poszukiwanie sensu lądowania Obcych coraz bardziej sprowadza się do rozczarowania. Bo to, co na początku uważano za kontakt powoli rodzi niepokój, że przybysze wylądowali tylko po to, aby w swej kosmicznej wędrówce urządzić na Ziemi zwykły postój, czy też może piknik. Prawdopodobnie nawet nie zauważyli istot żyjących na planecie, na której biwakowali.

S.T.A.L.K.E.R. Piknik na skraju drogi książką nie dla każdego

„Piknik na skraju drogi” to klasyk tego gatunku. Jednak nie jest to książka dla wszystkich. Bracia Strugaccy stworzyli zupełnie odmienny obraz świata fantasy niż znany u innych autorów tego gatunku. Nie ma tu żadnych nagłych zwrotów akcji, wielkich wybuchów, szybkich pościgów i nieskomplikowanej narracji. Nie jest to książka o stworach, magii, potworach i makabrycznych Obcych. Z kart nie leje się obficie krew i nie fruwają ludzkie szczątki. Za to mamy do czynienia z pustką życia, bezcelowym poszukiwaniem jego sensu, beznadzieją sytuacji bohaterów i pustkowiem w Strefie. Autorzy fundują nam także całe mnóstwo zgorzkniałych postaci, często topiących swe smutki w alkoholu i szaleństwie.

Owszem jest i brutalny świat, czasem nawet zmarły wyjdzie z grobu i pójdzie do miejsca, w którym kiedyś mieszkał. Ale taki fantom jest na tyle bezbarwny i pozbawiony uczuć, że w sumie stanowi tylko mroczne i dziwne tło w powieści, podkreślając tylko bezcelowość życia ludzi w tym miejscu.

Ta książka to nie jakieś zwykłe „czytadło” z gatunku, przeczytaj i zapomnij. To powieść Arkadija i Borysa Strugackich łącząca pozycję z gatunku Science-Fiction z horrorem, thrillerem i powieścią społeczno-psychologiczną. To pozycja zmuszająca do refleksji i wielu przemyśleń, co tak naprawdę jest w życiu ludzi najważniejsze. Takie podejście powoduje, że książka wciąga czytelnika do reszty. Chociaż pozycja liczy już prawie czterdzieści lat to nadal fascynuje, wciąga, interesuje i powoduje, że Stalker’a można śmiało polecić wszystkim fanom literatury Science-Fiction, ale i każdemu, kto chociaż przez chwile zastanawia się nad swoją drogą w życiu.

Tytuł książki: S.T.A.L.K.E.R.: Piknik na skraju drogi
Gatunek: miks science-fiction i horroru
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 176

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s