„Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936”. Śmierć w imię wiary

248777_1351879322_e3c5_pW latach 1936-1939 w Hiszpanii miała miejsce niezwykle wyniszczająca i tragiczna w skutkach wojna domowa. Niestabilność polityczna przerodziła się w bratobójczą walkę pomiędzy zwolennikami komunizmu a nacjonalizmu w obronie wiary i krzyża.

Warren H. Carroll to amerykański historyk i katolicki pisarz urodzony w 1932 roku. Na Uniwersytecie Columbia otrzymał tytuł doktora historii. Literat swego czasu pracował w strukturach CIA, gdzie zgłębiał komunistyczną propagandę, co zaowocowało powstaniem miedzy innymi księgi: „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej”. Zmarł w 2011 roku pozostawiając po sobie wiele znanych i cenionych dzieł.

Wiele z jego dzieł opisuje tematykę chrześcijaństwa oraz historię Kościoła katolickiego w kontekście pewnych wydarzeń historycznych. Nie inaczej jest i w tej książce. „Ostatnia Krucjata. Hiszpania 1936” to retrospekcja wydarzeń, ukazująca kronikę męczeńskich śmierci wielu ludzi w obronie wiary na tle hiszpańskiej wojny domowej. Wyniszczająca wojna domowa w Hiszpanii nie oszczędzała nikogo.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z jednej strony walczyli wspierani przez Stalina komuniści, socjaliści i anarchiści a z drugiej finansowani przez faszystów i nazistów – nacjonaliści. Jednak to ci pierwsi doszli do wniosku, że za całym złem w Hiszpanii stoi Kościół Katolicki i to z nim w pierwszym rzędzie należy podjąć walkę. Dziesiątki tysięcy kościołów, kaplic, świątyń zostało splądrowanych. Wielu zakonników, duchownych, zakonnic zginęło śmiercią męczeńską nierzadko zabici w okrutny sposób.

Spośród poległych w tej wojnie, papież Jan Paweł II beatyfikował prawie dwustu męczenników. W odpowiedzi na takie prześladowania hiszpańscy katolicy nie pozostali dłużni i odpowiedzieli ogłoszeniem krucjaty. Chociaż nikt nie dawał im szans na zwycięstwo to krzyżowcy zwyciężyli. Tym samym Kościół Katolicki przetrwał w Hiszpanii po dziś dzień.

To wzruszająca książka opowiadająca o walce za ojczyznę i wiarę w imię wolności i patriotyzmu, przeciwko próbie narzucenia obcych ideologii. To bardzo trudny, ale i niezwykły dokument, bo zreferowany w zupełnie inny sposób niż te, które są ogólnie znane. „Ostatnia krucjata” jest książką, która z pewnością nie jest adresowana do każdego czytelnika. Sporo tu dat, nazwisk, miejsc, opisów. Nie jest to typowa wojenna opowieść z wartko płynącą akcją. To dokument z tamtych dni mówiący o tym, ze ludzie nie są aniołami. To akt oddający prawdę o cenię, jaką przyszło zapłacić za wyznawaną religię i idee. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tak ciekawie opowiedzianym fragmentem historii XX wieku.

Autor: Warren H. Carroll

Tytuł: Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936

Wydawnictwo: Wektory Rok

wydania: 2007

Ilość stron: 203

Oprawa: miękka

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ostatnia_krucjata_hiszpania_1936_smierc_w_imie_wiary_recenzja_248777-2–1-d.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s