„Humanizm Ewolucyjny” Michael Schmidt-Salomon. Dobre życie bez Boga?

234014_1338145216_27f8_pDokąd zmierzamy? Skąd się wzięliśmy i dlaczego istniejemy? Humaniści ewolucyjni twierdzą, że skoro człowieka ukształtowała ewolucja, to warto się zastanowić, czy na pewno powinniśmy ufać znanym nam tezom religijnym.

 

Trzeba otwarcie napisać, że to nie jest łatwa książka. Dla osób religijnych, wierzących w Boga, zetknięcie się z tego typu opracowaniem może okazać się pewnym szokiem. Zwłaszcza dla tych, którzy Boga znają tylko z Kościoła i głoszonych tam zasad. Dla wielu z nich szokiem tak dużym, że nie przebrną przez pierwsze strony i odłożą to opracowanie ze wstrętem.

Ja jednak postanowiłem je przeczytać, chociażby po to, aby lepiej zrozumieć, czym kierują się ci ludzie, którzy zdecydują się w swym życiu rozstać z religią i „archaicznymi mitami”. Pogląd humanistów ewolucyjnych jest, bowiem zupełnie skrajny od tego, co wpajano ludziom wierzącym już od dzieciństwa. Humanizm ewolucyjny oparty na tradycji oświeceniowej zburzyć może dotychczasowy obraz zależności człowieka od Boga i potrafi dokonać wielu przewartościowań w dziedzinie wiary na rzecz nauki.

 Czy możliwe jest dobre życie w złym świecie Książka Michaela Schmidt-Salomona to rozprawa o tym, że możliwe jest dobre życie w złym świecie, ale absolutnie nie ma w nim miejsca na żadnego z Bogów. Człowiek może przeżyć życie mądrze, radośnie, uczciwie i wartościowo tylko wtedy, twierdzi autor, gdy zapomni o tym, aby korzystać z oferowanych mu przez religię tzw. mrzonek religijnych, w zamian zwracając się w stronę racjonalizmu i nowoczesnego rozumienia świata. Jak twierdzi autor, homo sapiens jest jedynie maleńkim trybikiem na drodze ewolucji.

Lęk przed nieznanym sprawił, że stworzyliśmy istoty nadprzyrodzone, a później wielu chciwych, brutalnych odszczepieńców wykorzystało tę słabość do stworzenia swoich imperiów i przywiązania całych rzesz ludzkich do między innymi religii, zwanej przez niego – fenomenem ślepoty tradycji.

Podtytuł: Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie
Przekład: Andrzej Lipiński
Seria: Kontrasty i kontrowersje
Wydawca: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-933290-7-6
Data premiery: 19 marca 2012

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/humanizm_ewolucyjny_michael_schmidtsalomon_dobre_zycie_bez_boga_234014.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s