David Bentley Hart: „Chrześcijańska rewolucja a złudzenia ateizmu”

225253_1329159115_2cd9_pTa książka nie jest żadną miarą bezstronną pracą historyczną. Jest subiektywną oceną ateizmu. David Bentley Hart w obronie chrześcijaństwa mówi jasno: nie nadstawiajmy drugiego policzka.

 

Książka ta zajmuje się, przynajmniej zasadniczo, historią wczesnego kościoła. Mówi o tym, w jaki sposób w kulturze późnego antyku narodziło się chrześcijaństwo. Autor zwraca uwagę na to, jaką rolę odegrało wczesne chrześcijaństwo w epoce pogańskiego Rzymu i jakie to ma znaczenie dzisiaj.

Twórca tej książki staje w obronie Kościoła rzymskokatolickiego, (chociaż nie jest jego członkiem), ale nie w obronie instytucji, a w kontekście prawdy historycznej. Dokonuje analizy tzw. „ nowego ateizmu” i przypomina, że bez chrześcijaństwa trudno byłoby mówić o kulturze Zachodu. Chociaż książka nie jest wolna od subiektywnej oceny autora (sam autor pisze o tym, że właśnie taki miał zamiar) to jednak należy przyznać, że to wszystko, czym obecnie szczyci się Zachód, nie byłoby możliwe bez rewolucyjnej wiary w zmartwychwstanie Jezusa.

David Bentley Hart na kartach swojej książki zaznacza, że te właśnie wartości przyniosły wyzwolenie z pogańskiego fatalizmu i lęku przed ślepym losem. Rozprawiając się ze złudzeniami ateizmu, nie przebiera w słowach. Friedrichowi Nietsche zarzuca, że nienawidził chrześcijan za hipokryzję, a chrześcijaństwa za to, że jest religią dla mięczaków, ludzi słabych, odrzuconych i chorych.

 Dana Browna i książkę „Kod Leonarda da Vinci” Hart określa mianem najbardziej lukratywnej powieści pisanej przez półanalfabetę. Wielu innym osobom autor nie szczędzi niepochlebnych słów, zarówno badaczom, historykom i innym wybitnym postaciom za świata nauki, sprowadzając wszystko do konkluzji, że większość z nich prze(d)stawia historię nie tak, jak należy, lecz używając siły przekonywania swej propagandy. Rzeczowo, mądrze i przekonująco odpowiada na tezy coraz bardziej modnego, ochoczo deklarowanego, lecz często płytkiego i podszytego ignorancją „nowego” ateizmu.

 Książka nie jest prosta, chociaż czyta się ją bardzo dobrze, bo autor pisze w sposób niezwykle błyskotliwy. Czy książkę można polecić każdemu? Otóż nie. „Chrześcijańska rewolucja a złudzenia ateizmu” nie staje w obronie Kościoła. To książka o tym, czym jest wiara i tej wiary broni. To książka o tym, dlaczego nie należy stać biernie, gdy do głosu dochodzi (w imię interesu własnego) bezmyślnie wyznawany, niczym nie poparty ateizm. Nie nadstawiajmy drugiego policzka.

Za możliwość recenzji dziękuję W24 oraz Wydawnictwu WAM. autor: David Bentley Hart tłumacz: Aleksander Gomola data wydania: październik 2011 stron: 304

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/david_bentley_hart_chrzescijanska_rewolucja_a_zludzenia_ateizmu_225253.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s